Према новом открићу, највероватније смо сами. Ванземаљци изгледа не постоје. Живот налик оном на Земљи највероватније је много ређи и драгоценији него што се раније мислило, пише Дејли мејл.

Ово је, очекивано, навело научнике на закључак да је настанак живота на Земљи последица пуке среће. Даље од тога нису успели да досегну у својим размишљањима.
Разлог за то су резултати нове научне студије, која је показала да је један од елемената заступљених на нашој планети – фосфор, изузетно редак у свемиру.
Овај елемент игра кључну улогу у складиштењу енергије у ћелијама и њеном трансферу, а такође представља део хемијске окоснице ДНК.
Фосфор настаје током супернове – експлозије масивне звезде пред крај њеног живота.
Ипак, нови подаци указују на то да типична супернова не гарантује нужно услове за стварање фосфора.
Земљани су можда имали изузетно много среће, с обзиром на то да се наша планета налази довољно близу ‘одговарајуће’ супернове.
„Преношење фосфора на новонастале планете често представља неизвестан процес“, каже астроном Џејн Гривс са Универзитета у Кардифу.
„Сматрамо да је само неколико минерала који су садржали фосфор, а који су доспели на Земљу, вероватно путем метеорита, постало реактивно довољно да учествује у стварању био-молекула“, додала је доктор Гривс.
Научници су до ових закључака дошли посматрајући остатке две супернове – Касиопеју А (Cas А) и Месјеа 1 (Crab nebula).
Научни тим је путем телескопа на Канарским острвима тражио трагове фосфора и гвожђа у Месјеу 1 – остатку супернове из сазвежђа Бик удаљеном 6.500 светлосних година.
Истраживачи су у претходној студији тражили трагове фосфора у Касиопеји А, остатку супернове удаљеном 11.000 светлосних година од Земље.
Поређењем добијених резултата ове две студије, научници су схватили да се у Месјеу 1 налази много мање фосфора него у Касиопеји А, што је било велико изненађење.
Нова открића су представљена на Европској недељи астрономије на конференцији Свемирске науке у Ливерпулу.
Истраживачи ће покушати да установе да ли остацима других супернова такође недостаје фосфор.
Б92/Хронограф