Најновија вест која се ових дана појавила јесте да је канадска истраживачка фирма „Медголд рисорсис“, која је раније наговестила да је у јужној Србији, на самој граници са Бугарском и Македонијом, пронашла одличне индикаторе да се у том крају налазе богата налазишта племенитих метала – сада и потврдила те резултате.

Из те компаније наводе да су на само једној локацији у оквиру пројекта под називом „Тламино“ пронашли око седам милиона тона руде, са око 680.000 унци, односно 19,3 тоне злата, вредних нешто више од милијарду долара, а испитивања се и даље настављају.
Мирослав Игњатовић из Удружења за енергетику и енергетско рударство Привредне коморе Србије каже за Танјуг да у Србији постоји 200 експлоатационих и 127 истражних поља у којима се обављају велика истраживања.
У Србији влада експанзија рударских активности, у рудном благу Србије „крију“ се значајне количине различитих метала и неметала, а тренутно је најзаступљенија експлоатација бакра, олова, цинка, сребра, злата…
Стручњаци из ове области указују да је важно да се паралелно са отварањем рудника, развија и пратећа индустрија како би се максимализовала корист саме сировине, и да је приметно да далеко већа пажња почиње да се посвећује заштити животне средине у рударском сектору него што је то био случај раније.
Наводи да ће се у наредном периоду добити јаснија слика о перспективи самог лежишта и истиче да је приметно да у овој години далеко већа пажња почиње да се посвећује заштити животне средине у рударском сектору.

„Пројекат Катастар рударског отпада који је трајао три године обезбедио је Србији јасну слику када је реч о овом отпаду, што представља основу за анализу стања животне средине и планирање даљих корака за решавање питања овог отпада“, наводи саговорник Танјуга.
Танјуг