Родитељски додатак за прво дете од следеће године биће 100.000 динара, док ће дечји додатак за децу са сметањама у развоју и инвалидитетом бити увећан за 50 одсто, најавио је данас министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић законске измене у Нацрту закона о финансирању породица са децом. Усвајање овог закона очекује се до краја године.
Ђорђевић је на међународној конференцији под називом „Улагање у децу – добробит за сву децу” рекао да су уведене и мере које подстичу рађање деце, а које прописују да ће надокнаду за породиљско боловање у трајању од годину дана моћи да остваре и жене које нису у радном односу, као и оне које обављају самосталну делатност или су ангажоване уговором о делу или ауторским уговором.
„Држава је издвојила довољно средстава за реализацију права која проистичу из новог закона, а у наредним годинама видећемо да то повећавамо у складу са финансијским могућностима земље”, рекао је Ђорђевић и додао да држава на годишњем нивоу за децу издаваја 52 милијарде динара.
Министар је најавио да ће се убудуће више водити рачуна о категоризацији новчаних додатака како би се финансијска средства правично расподелила.
„Неким породицама треба више, некима мање, а желимо да будемо одговорни и да се новчана средства која издваја држава расподељују на најправичнији начин”, рекао је Ђорђевић.
Министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић навела је да је Србија као друштво налази пред великим изазовом јер нас Агенда 20/30 Уједињених нација обавезује да искоренимо сиромаштво, а поједина истраживања показују свака пета сиромашна особа у Србији јесте дете.
„Сва деца имају иста права и једнаку шансу на бољу будућност, имају право на добро здравље и квалитетно образовање. Најисплитавији друштвени циљ јесте улагање у дете, а ми као влада желимо да постигнемо да ниједно дете не буде сиромашно”, рекла је Ђукић Дејановић.
Министарка је изнела и податке који показују да свако треће дете није обухваћено предшколским образовањем јер, како је рекла, чак 44 одсто деце чувају бабе и деде, око 21 одсто незапослени родитељи, а да 27 одсто деце иде у обданиште.
„Улагање у тај период деце први корак ка бољој будућности за све нас. Морам да подсетим да Агенда 20/30 УН и циљ 42 обавезује све земље да до 2030. обезбеде једнак приступ предшколском образовању за сву децу”, указала је Ђукић Дејановић.
Заменик директора УНИЦЕФ-а у Србији Северин Леонарди истакла је да је детињство најважнији део живота сваког човека и да су деца битан стуб сваког друштва.
Она је похвалила напоре Владе Србије да обезбеди средства и инвестира у побољшање положаја деце, али је додала да је потребно унапредити методологију буџетирања деце.
Танјуг