ОФИЦИРИ напуштају војску и ОДЛАЗЕ У КАМИОНЏИЈЕ

Војска Србије дневно остаје без два официра, два подофицира и неколико војника и цивилних лица због понижавајућих услова рада.

војска србије
Фото: Илустрација

Стање у Војсци Србије никада није било горе, судећи по све већем броју официра који напуштају ВС незадовољни многобројним факторима – од лошег финансијског стања, мобинга, непотизма, непрофесионалности и крајње понижавајућих услова рада.

У просеку Војску дневно напусте два официра, два подофицира, два војника и једно цивилно лице.

Поражавајуће је и то што генерали и мајори после вишедеценијског рада напуштају своје позиције како би, трбухом за крухом, најчешће возили камионе или конобарисали у иностранству. Такву судбину својих колега дели и мајор Драган Глигић који је, на сопствени захтев, напустио ВС јер се последњих година није осећао као њен припадник „него као радник на одржавању круга и просторија“.

У захтеву за престанак професионалне војне службе који је поднео надлежнима у мају изнео је низ разлога због којих се одлучио на такав корак, као и низ примедби на рад војске. Његов захтев је усвојен и радни стаж му је престао 21. јула. Министру одбране Александру Вулину као ни председнику Србије и врховном војном команданту Александру Вучићу није се претходно ни обратио.

– Нисам им се обратио нити желим. Ја сам школован војник и у вези војске може се разговарати само са официрима, али не и овим проданим душама од генерала. Притом, Вулин и не зна шта је војска – каже за Данас мајор Драган Глигић. Тренутно вози камион и чека папире из иностранства, како би тамо отишао да ради. Циљ му је, како каже, да целу породицу одведе из земље „како се не би мучила и трпела понижења у држави“.

војска србије
Фото: Фејсбук

У образложењу у којем је тражио разрешење, мајор Глигић је навео да се у Војсци Србије у својству официра налази од 1997. године. После више од 20 година проведених као професионално лице ВС је (официр-мајор) истакао је да не жели да буде више на тој позицији, јер му је због опструкције и личних анимозитета појединих надређених, упркос највишим оценама које је годинама добијао, онемогућено напредовање у каријери.

– И поред свих службених оцена ( „нарочито се истиче – одличан“), ја сам већ 10 година у чину мајора без могућности напредовања. Официр ког сам ухапсио зато што је са својом војском напустио положај и покушао да побегне, данас је пуковник са завршеним свим војним школама. Војник више није војник него обично пискарало и радник на уређењу круга и просторија јер, боже мој, битно је да круг касарне буде сређен, а просторије које датирају још из времена Краљевине Југославије морају бити уређене без обзира што исте не испуњавају услове за рад официра у 21. веку – истакао је мајор Глигић. Појашњава да официр мајор у 21. веку мора сам себи у канцеларији на великом минусу да ложи ватру и у таквој просторији ради. У Војсци се, додаје, све своди на то: ћутите људи, шта је ту је, мора тако.

– Долазим у ситуацију да ми официри, генерацијски много млађи, објашњавају како и шта треба да радим. Многи од мојих колега су се огрешили о закон и поштење, и исти напрасно напредују у каријери опет зарад неког стрица, ујака, тетке… Наша примања су сведена на минимум а све под изговором да је држава у тешкој финансијској ситуацији и да морамо да се солидаришемо са народом – навео је Глигић, питајући, ако је заиста тако зашто се и сам државни и војни врх не солидарише са народом, „него су, напротив, заузели своје фотеље по разноразним извршним и управним одборима па и сами не знају колика су им месечна примања“. За више од 20 година колико ради у Војсци Србије није стамбено збринут, упркос многобројним јавним обећањима, него живи у кући својих родитеља.

На питање да ли му се неко од надлежних обратио када је изразио жељу да напусти војску, речју или писмено, одговара да није.

– Ви мислите да њих интересује зашто одлазимо из Војске? Гарантујем вам да чак и не читају шта пишемо, но само ставе потпис на захтев – наглашава мајор Глигић за Данас, додајући да све већи број официра напушта војску.

Новица Антић, председник Војног синдиката Србије, прецизира за наш лист да годишње ВС напусти око 1.600 запослених.

– Војску дневно у просеку напусте по два официра, два подофицира, два војника и једно цивилно лице. Годишње је то око 1.600 запослених. То су алармантни подаци, али надлежни не чине ништа како би се њихов положај у војсци побољшао. Они који одлазе најчешће постају возачи камиона, одлазе у Немачку или Аустрију, велики број њих постају конобари углавном на Малти, а одређен број војника посао налази на крузерима – истиче Антић.

Уместо на својим радним местима, припадници Војске Србије су једно време чак били и статисти у филму Лазара Ристовског „Чарапе краља Петра“ где су за дневницу глумили војнике, али и сељаке на њивама. Дане су проводили на сунцу али нису могли да одбију задатак, јер је то била наредба из Генералштаба ВС.

војска србије
Фото: Илустрација

Нарушено здравље

Мајор Драган Глигић каже да му је у војсци знатно нарушено здравље, али да је према налазима војних лекара увек оцењиван као способан за рад. „У војску сам дошао као способан и потпуно здрав а данас имам преко 60 одсто оштећење слуха на оба ува. То оштећење је настало у току службе у војсци. Добио сам и аритмију, али је војнолекарска комисија оценила да сам способан за војну службу“, наводи Глигић.

Горе него у време Милошевића

„Стање у војсци је никад горе. Верујте ми, и у време Милошевића је било десет пута боље, него сада. Али зато је данас напредно и свеобухватно уништено све што је српског војника красило. Свим колегама који су и даље у ВС желим много здравља и војничке среће, али да напоменем: Будите часни и поштени и не дозволите да вас и вашу љубав према отаџбини уништи неко ко није достојан своје земље“, написао је мајор Драган Глигић на Фејсбуку.

Катарина Живановић, Данас