Могуће је да ће се у некој од наредних година наплаћивати улаз на Горњи град Калемегданске тврђаве, изјавила је градски секретар за културу Ивона Јевтић.

Јевтићева је рекла за Б92.нет да би то могло да се догоди у „наредном периоду“, односно вероватно за „наредних годину или две”. Осим тога, она је истакла да се у том случају неће наплаћивати улаз на цео Калемегдан, већ само на Горњи град, што ће, како каже, ЈП „Калемегданска тврђава“ донети већа средства.
– Одлука још није донета, али постоји логика иза оваквог размишљања. У целом свету се улазак на најпознатије туристичке дестинације неког града наплаћују, а овако бисмо обезбедили већа средства за даљи развој – рекла је Ивона Јевтић.
Тврђава и парк Калемегдан представљају један од најважнијих симбола Београда, а у Горњем граду налази се више културно-историјских споменика попут Римског бунара, Сахат куле и Победника.
Београдска тврђава подигнута је почетком 1. века као палисад са земљаним бедемима, да би се током векова развила у римски каструм, византијски кастел и средњевековну утврђену престоницу Српске деспототивне, да би на крају била аустријско и османлијско артиљеријско утврђење.
Шта се све налази у Горњем граду
Шта се све налази у Горњем граду Калемегдана. Ево комплетног списка доступног на званичном сајту ЈП „Београдска тврђава“.
1. Чесма Мехмед паше Соколовића
2. Дефтердарова капија
3. Споменик деспоту Стефану Лазаревићу
4. Деспотова капија са Диздаревом кулом
5. Комплекс Зиндан капије
6. Леополдова капија
7. Тврђавски топ
8. Дамад Али-пашино турбе
9. Завод за заштиту споменика културе
10. Мала капија Горњег града
11. Велики или Римски бунар
12. Краљ капија
13. Равелин краљ капије
14. Макета замка деспота Стефана Лазаревића
15. Споменик Победник
16. Спомен плоча одбрана од Турске
17. Чесма Мехмед паше Соколовића
18. Спољна Стамбол капија
19. Велики равелин
20. Зграда страже на Великом равелину
21. Карађорђева капија
22. Унутрашња Стамбол капија
23. Војни музеј
24. Сахат кула
25. Сахат капија
26. Барокна капија
Б92/Блиц