Скривено благо одмах пријавити полицији. Налазач има право на четвртину вредности драгоцености и само на трећину ако је власник земље где је пронађено.
Нађено благо постаје својина Републике Србије. Налазач има право на награду у висини од 25 одсто од вредности блага, а исти проценат припада и власнику земље у којој је пронађен златни ћуп. Тако држави остаје половина. Међутим, ако је власник земље уједно и налазач златног ћупа, онда њему припада 33 одсто.
Тако прописује будући грађански законик у одељку о стицању права својине.
„Златна грозница” већ деценијама тресе јужну и источну Србију, а приче о закопаном благу нису без основа. На неким локалитетима спроведене су и организоване потраге, а постојећи Закон о културним добрима није довољно прецизно одредио шта се дешава када неко пронађе благо.
Писци будућег грађанског законика дефинишу шта се сматра благом и које су обавезе налазача.
„Као скривено благо сматрају се: новац, злато, сребро, накит, драго камење, ствари израђене од племенитих метала или драгог камења и друге драгоцености и ствари од вредности које су скривене лежале тако дуго да се више не може поуздано утврдити ко им је сопственик”, наводи се у члану 1792 нацрта грађанског законика.
Налазач блага је „особа која скривено благо открије случајно или трагајући за њим”, а то може бити и онај „који је благо први опазио иако га је други пре дохватио”.
„Особе које на основу уговора, службеног или радног односа имају обавезу да учествују у трагању за благом, немају право на налазачку награду”, пише у нацрту законика, али овде постоји и један изузетак. Наиме, налазачем се сматра радник који обавља неки други посао, као што је на пример рушење оронуле зграде, и том приликом случајно пронађе скривено благо.
Ко год да пронађе драгоцености биће у дилеми да ли ће то чувати као тајну или ће пријавити. У законику се наводи да је налазач дужан да „без одлагања пријави налаз блага надлежном органу, а у одсуству таквог органа – најближој полицијској станици и да преда нађено благо или укаже на налазиште и преда га овлашћеном органу”.
Српски грађански законик из 1944. године прописивао је да се нађено благо дели на три једнака дела. Трећина би припала држави, трећина налазачу и трећина власнику земље где је благо било закопано, а ако је налазач уједно и власник земље, онда би задржао две трећине.
Држава би сада, када буде усвојен нови грађански законик, добијала више – чак једну половину вредности нађеног блага, или чак 67 одсто у случају да је налазач уједно и власник земље. Да ли је то поштено, расправљаће се још док текст законика не буде коначно усвојен.
Онај ко је благо притајио, није имао право на трећину, према Српском грађанском законику. Тако би било и убудуће. Поштени налазач имаће право на награду, а непоштени ће покушати да све задржи за себе, ако успе. Такав случај био је окосница познате домаће серије „Породично благо”.
Међутим, није свако благо породично, већ има и таквих вредности које се сматрају културним добром. У том случају налазач има право на награду, чија висина није прецизирана, али нема право да задржи пронађено културно добро.
Ако су нађена нека културна добра и старине, која имају научну, уметничку, историјску, архивску или другу сличну вредност, они би постали својина Републике Србије и то јединице локалне самоуправе на чијој су територији нађене, на пример општине Пирот. У том крају има највише легенди о закопаном благу и прича о пронађеним златницима.
Чувени Општи имовински законик за Књажевину Црну Гору из 1888. године давао је све благо налазачу, уколико га је пронашао на свом поседу: „Ко нађе благо и узме га, бива сасвим његово, ако је у своме добру нашао. Нађе ли у туђему, и то поштеним, незломисленим начином, благо се дијели на два једнака дијела”.
О скривеном благу и изгубљеним стварима говорило се недавно на Копаоничкој школи природног права. Адвокат Ђурђе Нинковић из Београда указао је да могу бити пронађене и полисе осигурања и документација о праву на непокретност.
Изгубљена ствар и даље припада власнику, без обзира на то што он не зна где се она налази, а нацрт Г-З прописује детаљну процедуру шта треба урадити да би се нађена ствар вратила власнику. Будући грађански законик, како је нагласио, следи традицију поштења и савесности, какву су имали Српски грађански законик из 1844. и Општи имовински законик за књажевину Црну Гору.
Александар Петровић, Политика