„Сви смо ми Бог, али сви смо ми и Сотона онолико колико смо и Бог. Сви смо ми све, али сви смо и ништа. Морамо бити свесни себе и освестити се!“, изјавио је приликом једног интервјуа Чарлс Менсон, човек који је 1971. године осуђен на доживотну казну затвора због организовања убиства осморо људи.

Вођа опскурног култа је имао 83 године када је умро у калифорнијском затвору, јавиле су агенције.
Менсон и његови следбеници починили су неке од најмонструознијих злочина прошлог века, а све у име уверења и припадања секти Чарлса Менсона.
Починили су вишеструка убиства, а између осталог убили су и познату глумицу Шерон Тејт, супругу редитеља Романа Поланског, која је била у деветом месецу трудноће. Менсон и његови сарадници чинили су тзв. „Породицу Мансон“ иако нису били ни у каквој родбинској вези, а представљали су својеврсни култ који је настао као мешавина хипи културе и секташког екстремизма.

По Менсоновим наређењима чланови његове „породице“ починили су насилна убиства, за која је он веровао да су почетак „Хелтер Скелтер“ рата.
Иако су Менсон и његови сарадници осуђени на смрт, већ следеће године је укинута смртна казна у Калифорнији па су им пресуде аутоматски промењене у доживотне затворе.
Чарлс Менсон је своју смрт у 83. години тако дочекао у затвору Коркоран у средишњој Калифорнији. Чак једанаест пута тражио је помиловање.
Према неким новим сазнањима форензичара, Менсон и његови следбеници су убили више људи него што се то до сада мислило.
Човек који је помогао да Менсон и чланови култа заврше у затвору, бивши помоћник државног тужиоца Стив Кеј, не искључује могућност да су Менсонови убили још људи: „Осудили смо их за сва убиства која смо тада могли доказати. Јесу ли можда убили још некога? Могуће.“

Менсон је рано започео с криминалом, када је после серије пљачки, са 12 година завршио у поправном дому. Његов социјални радник закључио је да се ради о агресивно антисоцијалној особи високе интелигенције (121 ИQ). У једном од поправних домова силовао је другог дечака држећи му нож под грлом, после чега је завршио у правом затвору. Две године касније, постао је узоран затвореник и пуштен је у мају 1954.
Врло брзо се поновно нашао у затвору због крађа, учествовања у проституцији и агресивних напада, где је током једне од процена забележено да Менсон има „ретко виђену потребу да буде у центру пажње“. Други пут је пуштен 21. марта 1967.
После тога, најпре је ушао у музичке кругове који ће поступно довести до убиства Шерон Тејт, а потом је срео и девојку која се није превише противила да њен дечко у њихов стан доводи и друге девојке. Тада се и родила идеја о „породици“.
Менсон је веровао како ће у Америци доћи до „рата међу расама“ из којег ће он изаћи као вођа новог друштвеног поретка, а чак му је и успело да увери своје следбенике како је он реинкарнација Исуса Христа. Да, у томе су му помогле дроге, а они који су га у то време познавали приписују му и невероватну харизму којом је привлачио следбенике па их увлачио у свет свог изопаченог култа.
О Менсону и његовим следбеницима снимљен је чак и филм „The Manson family“.
Стил Курир