Појео банану коју је платио 6,2 милиона долара (ВИДЕО)

Предузетник и улагач у криптовалуте Џастин Сан купио је на аукцији прошле недеље концептуално дело италијанског уметника Мауриција Кателана за 6,2 милиона долара, а сада га је појео.

џастин сан

Сан је испунио обећање које је дао пошто је прошле недеље по цени од 6,2 милиона долара победио у надметању на аукцији „Сотеби“, одржаној у Њујорку и појео воћку.

У једном од најскупљних хотела у Хонгконгу, Сан је пред великим бројем новинара и инфлуенсера прво одржао говор, називајући дело „култним“ и поредећи концептуалну уметност са криптовалутама.

„Много је боља од других банана. Заиста је прилично добра“, рекао је Сан, који је рођен у Кини.

Названо Комичар, концептуално дело је рад италијанског уметника Мауриција Кателана, које је крипто-предузетник успео да купи поред седам других понуђача.

Сан је рекао да је у првих десет секунди после победе на аукцији осећао неверицу, а онда је одлучио да ће појести банану.

„Једење на конференцијама за новинаре би такође могло да постане део историјата уметничког дела“, истакао је Сан.

Кинески предузетник упоредио је концептуалну уметност, попут Комичара, са НФТ уметношћу и децентрализованом блокчејн технологијом, јер њени предмети и идеје често постоје као интелектуална својина и на интернету, за разлику од нечега физичког.

Дело Комичар је први пут откривено јавности 2019. године и одмах постало предмет жустрих расправа о томе шта се може сматрати уметничким делом.

Као дело концептуалне уметности састоји се од сертификата о аутентичности са детаљним дијаграмима и упутствима за правилно приказивање у јавности, а сама банана мења се на свака два до три дана.

Два пута се догодило да други уметници управо ову инсталацију искористе за своје перформансе, тако што су појели “забрањену воћку”.

Током првог излагања на Арт Базел изложби у Мајами Бичу 2019. уметник перформанса Дејвид Датуна појео је банану, а свој перформанс назвао “Гладни уметник”.

Такође, прошле године корејски студент Но Хуин-су појео је банану током изложбе одржане у Сеулу, а затим уредно поново залепио кору на њено место. Он је тада изјавио за локалне медије да је Кателанов рад протумачио као побуну против одређеног ауторитета.

Сан је власник мреже “Трон”, која омогућава трговину криптовалутама, и истакао је да је фасциниран тим делом. Такође је рекао да је поједена банана, била претходно купљена за 35 центи.

Продавац воћа и поврћа Шаха Алама, који је продао банану, у међувремену се огласио и рекао да га је “потресла” вест да је продата за шест милиона, пише британски Мирор.

Алам, 74-годишњи продавац са Менхетна, живи скромно и зарађује 12 долара на сат, тако да је Сан одлучио да му се одужи и понудио је да купи 100.000 банана са његовог штанда и подели их бесплатно.

Аламову причу подржали су многи, а један анонимни донатор покренуо је кампању “GoFundMe” како би прикупио новац за њега, обећавши да ће удвостручити првих 5.000 долара донације.

Сан је ове недеље открио да је инвестирао 30 милиона долара у „World Liberty Financial“, пројекат криптовалута који је подржао новоизабрани председник САД, Доналд Трамп.

Guardian / РТС