Припадници Министарства унутрашњих послова Србије јутрос су извршили упад у порту манастира Светог Јустина Ћелијског у Барајеву, надомак Београда.
Припадници Министарства унутрашњих послова Србије јутрос су извршили упад у порту манастира Светог Јустина Ћелијског у Барајеву, тзв. Епархије рашко-призренске у егзилу, надомак Београда.
Више извора портала Српско уједињење рекло је да је верницима Епархије рашко–призренске у егзилу саопштено, од стране надлежних лица из полиције, да су прекршили забрану окупљања у време ванредног стања, уведеног због епидемије коронавируса.
Затим је полицијска екипа почела да фотографише аутомобиле, регистарске таблице, а на крају и лица верника који су дошли на службу у храм Божји.
Владика Наум, хорепископ хвостански и барајевски ове епархије, на чијем је челу бивши Епископ рашко-призренски Артемије, после литургије је обавио разговор са припадницима МУП–а, интересујући се за разлоге њихових поступака.
Они су му саопштили да ће верницима бити омогућено да се удаље из манастира. Ипак, како сазнаје портал Српско уједињење, припадници МУП–а су казали и да ће полиција, накнадно, вероватно посећивати њихове домове и одводити их у изолацију.
Ухапшен владика Наум
Портал Србин инфо јавља да је од верника Епархије рашко-призренске у егзилу Мирослава Тодоровића дошао до сазнања да је полиција ухапсила хорепископа хвостанског и барајевског ЕРП у егзилу Наума!
– Сачекали су да се народ разиђе, а испред манастира је остало око 15 припадника полиције. Затим су ушли полицајци у цивилу и ухапсили владику Наума – каже Тодоровић.
Ово сам од пријатеља добила преко месинџера: УСТАВ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ‼️
Cлобода вероисповести, као индивидуално право појединца и као колективно право верске заједнице, према чл. 202. Уставу Србије спада у мали број таксативно наведених људских права која се не могу ограничити ни у условима ванредног стања. Према чл. 31. ст. 3. Закона о црквама и верским заједницама богослужбени простор је неповредив, јер Црква ужива аутономију (чл. 6. Закона о црквама и верским заједницама), као што је, примера ради, ужива и универзитет.
Свештеници према чл. 8. ст. 4. Закона о црквама и верским заједницама уживају материјални имунитет, што значи да не могу да кривично или прекршајно одговарају за богослужбене радње које врше у складу са аутономним правом Цркве!