Вилт Чемберлен је велика легенда НБА лиге
Чинило се у једном раздобљу НБА лиге да ће рекорди које држи Вилт Чемберлен заувек остати у његовом власништву, али је његово наслеђе полако почело да се „осипа“ захваљујући Николи Јокићу!
Српски кошаркаш је једноставно почео да помера границе историје НБА лиге и полако сустиже, потом и прескаче све оно што је легендарни Вилт урадио.
Већ је Јокић постао центар са највећим бројем трипл-даблова у плеј-офу уопште, затим је у другом мечу против Лос Анђелес Лејкерса изједначио Вилтов рекорд од седам у једној серији (вероватно ће га и престићи), док су ту и нека друга достигнућа која нису виђена још од Чемберлена.
Nikola Jokic this year:
— Most triple-doubles in a playoffs since Wilt
— Most AST in a season by a center since Wilt
— Most PTS in a playoff game by a center since WiltBreaking unbreakable records. pic.twitter.com/PmmU34akt0
— StatMuse (@statmuse) May 19, 2023
Вилт – Јокић, Јокић – Вилт… Овако су најчешће почињали наслови медија у текућој сезони, а мало ко се и сећа шта је то Чемберлен урадио у каријери. Додуше, сви највише памте ону његову изјаву да је спавао са великим бројем жена.
– Спавао сам са више од 20.000 различитих жена, што практично значи да сам сваког дана, од моје 15 године спавао са другом женом – написао је Вилт у својој аутобиографији објављеној 1991. године.
Затим, остаће упамћен и по рекорду који ће тешко ко скинути. Па чак и сам Јокић. А то је онај рекорд из марта 1962. кадаје убацио 100 поена на једном мечу.
Као играч Филаделфије, тада је испоручио Њујорк Никсима „стотку“ и постао први професионални кошаркаш који је постигао 100 поена на једној утакмици; претходни рекорд, 78 поена на утакмици, поставио је такође Чемберлен, раније у сезони. Током утакмице, Чемберлен је убацио 36 кошева из игре и 28 са линије слободних бацања.
Вилт Чемберлен рођен је 21. августа 1936. године у Филаделфији. За своју висину од два метра и 16 центиметара, био је изузетан спортиста – поред кошарке, такмичио се у скоковима у вис и скоковима у даљ на колеџу, а играо је и одбојку, помажући у покретању професионалне лиге у којој се такмичио после своје кошаркашке каријере.
Чемберленово кошаркашко јунаштво започето је у „Овербрук“ средњој школи у Филаделфији, где је помогао свом тиму на два градска првенства.
Током своје факултетске каријере, Чемберлен је често био жртва агресивне игре. Уморан од злостављања од стране својих противника, Чемберлен је напустио Универзитет Канзас током својих јуниорских дана. Тада је у НБА лиги било забрањено потписивање уговора са играчима који су били на колеџу, па је Чемберлен провео годину дана играјући се са кошаркашким забављачима – Харлем Глобтротерсима, пре него што је потписао са Филаделфију 1959. године.
Вилт је постао моментална сензација у НБА лиги и најдоминантнија офанзивна сила коју је лига икада видела. Проглашен је за рукија године и најцењенијим играчем за сезону 1959/60, када је освојио своју прву од четири МВП награде. Током сезоне 1961/62, просечно је бележио 50,4 поена по утакмици (обарајући сопствени рекорд од 38,4 поена по утакмици из сезоне 1960/61) и 25,7 скокова по утакмици. Са Филаделфијом је 1967. године освојио шампионски прстен, а то је поновио и са Лос Анђелес Лејкерсима 1972. године.
Чемберленова каријера је, међутим, била нарушена његовом фрустрацијом због константног физичког злостављања, нарочито од стране Бостон „Селтикса“, које је предводио Чемберленов добар пријатељ и ривал на терену Бил Расел. Ствар је била погоршана Чемберленовим лошим извођењем слободних бацања, а навијачи и медији су га због тога „разапињали“. Чемберлен се повукао из НБА лиге после сезоне 1972/73. Уврштен је у Кућу славних 1978. године.
Касније, током живота, прославио се и тако што је у својој аутобиографији „Поглед одозго“ (1991.) тврдио да је током живота спавао са 20.000 жена. Дана 12. октобра 1999. умро је од срчаног удара у својој кући у Лос Анђелесу. Имао је 63 године.