Немамо времена до 15. марта што се тиче санкција НИС-у, рекао је Синиша Мали, министар финансија и први потпредседник Владе реагујући на наводну вест да ће САД увести свеобухватне санкције тој компанији.
– Немамо ми времена до 15 марта. Председниче извините, али не можемо да дочекамо 15. март без решења за НИС, не смемо то да дозволимо. Само да замислимо негативне последице по привреду и по буџет! Нећемо имати ни за плате ни за пензије на крају – рекао је Мали.
— Misa Petrovic (@MisaMisapet) January 4, 2025
Како је истакао, треба да нађемо и новац у међувремену, ако дође то тога.
– Нисам сигуран да можемо да издржимо до 15. мата, то морамо да решимо што пре. Имате консензус око тога и мене и Дубравке (Ђедовић Хаднановић).
Подсетимо, „САД ће увести санкције, не опште, не само финансијске но свеобухватне санкције нашој компанији НИС“, рекао је председник Србије Александар Вучић на седници Владе.
„Оно што сам питао и добио прецизан одговор је колики нам је рок, колико времена имамо. Данас ћу имати разговоре са Хилом који има контакте са телима која доносе одлуке о санкцијама за НИС. Даће нам 30 дана да сагледамо ситуацију, па за 60 дана. Они ће до 15. јануара изаћи са том одлуком, ми до 15. фебруара морамо да знамо шта радимо“, рекао је Вучић, а на шта је реаговао министар Синиша Мали.
Шта је Стејт департмент одговорио на питање о разговору Фернандеза и Вучића о НИС-у
Подсекретар Хозе Фернандез и председник Србије Александар Вучић разговарали су телефоном о многим билатералним темама, али ми генерално не коментаришемо детаље приватних разговора, речено је Гласу Америке у Стејт департменту на упит о наводима Вучића да нема лепих вести за грађане Србије.
Председник Србије је у децембру прошле године рекао да ће 1. јануара 2025. Сједињене Државе увести санкције Нафтној индустрији Србије, која је у већинском власништву руских компанија Гаспромњефт и Гаспром, али се то није десило, наводи Глас Америке.
Вучић је, такође, у децембру изјавио да ће морати да разговара са председником Русије Владимиром Путином о евентуалним америчким санкцијама НИС-у и гасном аранжаману.
Из Вашингтона никада није стигла потврда да ће НИС-у бити уведене санкције због већински руског власништва, али су стигле добро познате поруке да САД раде на санкционисању Русије због рата који води у Украјини.
Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил је средином децембра изјавио да би промена власништва у НИС-у донела „више мира и просперитета и Србији и региону“.
Због инвазије Русије на Украјину, Гаспромњефт је под санкцијама западних држава, али санкције нису обухватиле подружницу Гаспром. Зато је Гаспром од Гаспромњефта 2022. године купио 6,15 одсто акција НИС-а, па заједно имају 56,15 одсто удела у власништву.
Блиц / Данас