Убрзо пошто је Манастир Ватопед на Светој гори примио „епископа“ „нове цркве“ у Украјини Павла Јуристог, седморо монаха тог братства га је напустило и прешло у руски Манастир Светог Пантелејмона који се такође налази на Атосу.
Како пишу медији, у питању су руски, украјински и молдавски монаси из Ватопеда. Постоје информације да и међу Грцима који живе на територији тог манастира има доста оних који су незадовољни ставом руководстава манастира и који представнике „нове украјинске цркве“ сматрају расколницима.
„Четири манастира на Светој гори — Ксенофонт, Пантократор, Нови Eсфигмен и Ватопед — у контакту су са украјинским самозванцима“, изјавио је извор из Московске патријаршије.
Ректор Московске духовне академије архиепископ Амвросије је открио да је цариградски патријарх наложио да делегација „нове цркве“ посети сва братства Свете горе.
„Пред нашим очима један по један манастир придружују се расколницима и врше незамисливу издају православних људи у Украјини које прогоне, уцењују, туку, истерују из својих храмова. Тако се на софистициран начин непријатељ људског рода руга људима“, пише ректор Академије на свом каналу на Телеграму.
Раније је саопштено да делегацији „нове цркве“ у Украјини на челу са „епископом“ Павлом Јуристом није дозвољено да уђу на територију Манастира Светог Пантелејмона на Светој Гори.
Украјинском „епископу“ затворена врата манастира на Атосу
Делегацији „нове цркве“ Украјине на челу са „епископом“ Павлом Јуристим није дозвољено да уђу на територију манастира Светог Пантелејмона на Светој Гори, пише грчки портал Ромфеа.
Информације о проблемима украјинске делегације потврдио је Савез православних новинара.
Портал наводи да је игуман манастира архимандрит Евлогије затворио капије манастира пред представницима „нове цркве“ Украјине, не дозволивши им да уђу у храм и целивају мошти. Како је архимандрит објаснио украјинској делегацији, тај манастир их не признаје за свештенике ни сада нити ће то чинити убудуће.
Манастир Светог Пантелејмона на Светој Гори један је од 20 „владајућих“ манастира на планини Атос у Грчкој. Он се традиционално сматра руским, а припада канонској јурисдикцији Цариградске патријаршије.
Раније су медији саопштили да је више од половине манастира на Светој Гори против учешћа у „устоличењу“ поглавара „нове цркве“ Украјине Епифанија Думенка. Истиче се да је од двадесет манастира само седам одобрило идеју о одласку у Кијев 3. фебруара 2019. године.
„Нова црква“ формирана је на „ујединитељском сабору“ у Кијеву у децембру 2018. спајањем две неканонске црквене структуре које су раније биле активне у Украјини. На челу нове „аутокефалне цркве“ је „митрополит“ Епифаниј Думенко.
Канонска Украјинска православна црква, на чијем је челу митрополит Онуфриј, одбила је да учествује у овом догађају. Руска православна црква сматра канонско значење „сабора“ у Кијеву ништавним. Она такође сумња да ће друге помесне цркве признати Епифанија.
Васељенски патријарх Вартоломеј је 6. јануара предао украјинским властима томос о аутокефалности нове црквене структуре, која је названа „православна црква Украјине“. Документ садржи ограничења која структуру чине зависном од Цариграда. На пример, њена надлежност ограничена је на територију земље и она не може да поставља епископе нити да успоставља парохије у иностранству. Руска православна црква је аутокефалност назвала ништавном, а дан потписивања томоса — трагичним у историји васељенског православља.
Спутњик