У настојању да запрети свима да не истражују америчке или израелске ратне злочине пред Међународним кривичним судом, државни секретар САД Мајк Помпео је саопштио да ће свако ко је укључен у такве радње изгубити своју визу и вероватно бити кажњен.
Ратни соко из Вашингтона рекао је да се морају предузети мере, јер би свака евентуална истрага о ратним злочинима и тортури које су починиле Сједињене Америчке Државе представљале претњу америчкој владавини закона. Визе ће бити укинуте или одбијене за све оне који буду укључени или затраже истрагу пред МКС-ом о „било ком америчком особљу“.
МКС тренутно разматра захтев за истрагу о могућим ратним злочинима почињеним од стране САД у Авганистану током готово двадесетогодишњег сукоба који је оставио преко 100.000 мртвих Авганистанаца. Тужилаштво међународног суда је саопштило да има „разумну основу“ да верује да су „ратни злочини и злочини против човечности“ почињени и да се настављају од стране страних снага у Авганистану.
Помпео је отворено саопштио да намерава да натера суд да одустане од потенцијалне истраге, и да је Вашингтон спреман да додатно повећа притисак ако се не уради како се каже.
„Спремни смо да предузмемо додатне кораке, укључујући економске санкције, ако МКС не промени курс“, додао је он.
Суд је одговорио касније у току дана, саопштивши да ће наставити свој посао “неузнемирен” Помпеовом агресивном изјавом, и деловати у складу с међународним правом, а не с претњама Вашингтона.
Правосудна институција је кључна за осигурање одговорности за најтежа кривична дела према међународном праву.
Пратећи претње саветника за националну безбедност Џона Болтона против суда прошле године, Помпео је рекао да је већ предузета акција против чланова Хашког суда због храбрости да истражују потенцијалне злочине које су починиле САД у иностранству. Одбио је да наведе имена или открије колико је људи на мети Вашингтона.
„Ми смо одлучни да заштитимо америчко и савезничко војно и цивилно особље од тога да живимо у страху од неправедног гоњења за радње предузете у циљу одбране наше велике нације.“
Вашингтон је такође иступио у заштиту свог блиског савезника Израела од претње кривичним гоњењем за злочине против Палестинаца.
„Ова визна ограничења могу се користити и за спречавање настојања МКС-а да прогони савезничко особље, укључујући и Израелце, без савезничке сагласности“, наставио је он.
Док су САД потписале иницијални документ који је 2000. године створио међународни суд, оне су од тада одбијале да постану члан, а многи амерички политичари виде способност суда да земљу држи одговорном за своје поступке у иностранству као претњу националном суверенитету.
Восток