ВЕЛИКО СРЦЕ МИКЕ АЛАСА Како је српски математичар током великих поплава 1922. и 1925. године спасао СТОТИНЕ ЉУДИ

Михаило Петровић – Мика Алас, светски познати и признати математичар и најобразованији Србин свога доба, заслужан је за многе патенте. Али мало људи зна да је, поред знања, имао и велико срце, што је показао спасавајући људе из поплавама захваћеног Београда, а о томе за Блиц говори Видоје Голубовић, хроничар Београда.

михаило петровић-мика алас
Михаило Петровић Алас / Фото: Архив САНУ 14188 / Промо

Математичар, физичар, хемичар, филозоф, арехеолог, астроном, криптограф, ихтиолог, академик, књижевник, светски путник, путописац, океанограф, морепловац, музичар… Све је то био Мика Алас. Уз то, важно је придодати и улогу добротвора, човека који је спасавао друге од поплава и од глади.

Од памтивека, почиње причу наш саговорник, Сава се изливала и плавила Карађорђеву и околне улице. Посебно критично је било код хотела „Бристол“ и аутобуске станице. Зато су и спевани стихови „Београдски мали пијац потопила Сава“. Две године које су обележиле велике поплаве остале су запамћене међу Београђанима, али и необична пожртвованост једног великог човека.

– Мика Алас је поред науке највише волео рибарство и имао је свој бродић „Тараш“ на којем је у моментима доколице седео и пецао. Истражујући о њему, пронашао сам податак да је 1922. и 1925. године, када су избиле велике поплаве, седао у свој бродић и спасавао људе и материјална добра. Према неким подацима, стизао је и до Обреновца, иако такви бродови готово да нису могли да плове и улазе с таквим дном у реку Колубару – прича Видоје Голубовић.

михаило петровић-мика алас
Фото: Д. Миленковић, РАС Србија

Поред тога што је спасао стотине живота током поплава, он је, прича Голубовић, и свој улов давао суграђанима.

– Пошто се поред науке бавио и риболовом кад год би за то имао прилику, он би велики део онога што упеца делио народу. Долазио би на Зелени венац и поклањао рибу – каже Голубовић.

Плављење овог дела Београда је престало насипањем Баре Венеција, а потом и изградњом железничке пруге и зграде старе Главне железничке станице 1884, што је, каже Голубовић, представљало једну врсту одбрамбеног насипа. А у народу се полакуо губило сећање на спасилачке подухвате великог хуманисте и научника.

михаило петровић - мика алас
Михаило Петровић Алас и принц Ђорђе Карађорђевић : Фотографија са изложбе у Галерији САНУ

Аласка чорба и музичка банда „Суз“

Кафана „Златни шаран“ на Јалијама, у Јеврејској мали на Дорћолу, срушена 1915. године током Великог рата, била је чувена по алаској чорби која је спремана по рецепту Мике Аласа. Новине су писале да је Мика Алас у тој кафани 1898. једној страној делегацији приредио аласку вечеру, а да је госте забављало друштво-оркестар-музичка банда „Суз“ у којој је он свирао виолину.

С. Луковић, Блиц