Hајстарија и назначајнија институција српског народа у дијаспори Српска народна одбрана из Чикага отвара ново поглавље свог вековног деловања.
Институција чији је оснивач Михајло Пупин, заједно са ослободиоцем Косова из 1912. године ђенералом Божидаром Јанковићем, војводом Степом Степановићем и књижевником Браниславом Hушићем (који јој је дао име) покреће иницијативу за оснаживање деловања у свим крајевима српске дијаспоре у Америци, Канади, Аустралији и на Hовом Зеланду.
Позивају се сви заинтересовани Срби (нарочито они од 18. до 40. године живота) који живе на простору САД, Канаде, Аустралије и Hовог Зеланда да се јаве поверенику СHO историчару Hadzi Milos Marinkovic-у у инбокс, како би их он упутио у даље кораке укључивања у рад СHО.
Преносимо поруку СHО у целости:
***
Српска народна одбрана, родољубива организација са седиштем у Чикагу, САД, позива све родољубиве православне Србе и Српкиње који живе у САД, Канади, Аустралији и Hовом Зеланду да се прикључе и дају свој допринос раду ове славне организације, а на корист своје Отаџбине.
Пре свега, позивамо младе Србе и Српкиње из ових земаља да се одазову овом отаџбинском позиву.
Молимо да се заинтересовани јаве поруком и да том приликом напишу основне биографске податке, затим где живе и раде, зашто би хтели да постану чланови СНО, да ли су већ чланови или симпатизери неке организације и/или странке и како сматрају да би најбоље могли да дају допринос раду Српске народне одбране (осим одазивања на одређене скупове и акције на које би их СНО позивао).
Циљеви Српске народне одбране су: помоћ својој Отаџбини Србији и српским земљама на најбоље могуће начине, неговање идентитета српског народа у дијаспори, слобода српског народа, као и помагање новопридошлим Србима и Српкињама у поменутим земљама.
Историја Српске народне одбране
Оснивање и Први светски рат
Од стварања 1908. године у Београду, Народна одбрана окупљала је српску елиту. Њен први председник био је ђенерал Божидар Божа Јанковић, ослободилац Косова после Балканских ратова, а ту су били председник београдске општине, ђенерал Степа Степановић, књижевник Бранислав Нушић, који је и дао име Народној одбрани и многи други национални прваци. Чланство је бројало на стотине хиљада национално свесних српских патриота.
У Америци, такође. Оснивачи су били Амерички Срби а први председник био је славни српски научник проф. др Михајло Пупин. Потом се том националном раду прикључио славни песник и дипломата Јован Дучић, и до данас ову организацију Срба Америке воде часни и национални прваци.
СНО у Америци је основао Михајло Пупин 1914. године у Њујорку, у јеку антисрпских тензија које су довеле до Првог светског рата.
Убрзо после оснивања, 83 филијале су се појавиле широм Сједињених Држава и почеле да помажу у ратним напорима Краљевину Србију. Од 1914. до 1917. СНО је прикупила око пола милиона долара за Србе на Балкану и регрутовала 17.000 америчких Срба добровољаца да се боре на Солунском фронту.
Други светски рат
До 1941. године, седиште СНО је премештено у Чикаго, Илиноис, под вођством Михаила Дучића, а активности и утицај организације опадају.
Доласком Михаиловог брата Јована Дучића, цењеног песника и дипломате, поново је оживео Српски савет народне одбране.
Током Другог светског рата, СНО је била у великој мери ангажована на прикупљању средстава за помоћ Србима и подршци Краљевској југословенској војсци која је током отпора била под командом генерала Драгољуба Михаиловића, постављеног од тадашње Југословенске влада у егзилу.
После Другог светског рата
После Другог светског рата, протитовска америчка влада према закону ФАРА, започела је интензивну истрагу свих српских националистичких организација у САД, првенствено СНО, и наставила је до 1947. године.
СНО се блиско повезала са новим српским емигрантским групама које су се формирале на Средњем западу Сједињених Држава и именовала је војводу Момчила Ђујића, са седиштем у Чикагу, за повереника те организације 1949. године.
Године 1951. основани су огранци Српског народног савета за одбрану у Хамилтону, Канада, под називом Српско друштво за национални штит Канаде и Сиднеју за Аустралију.
Током 1960, 1963, 1971. СНО је организовала демонстрације против режима Ј.Б.Тита и против комунизма у Југославији.
1966, године купљен је Дом СНО у Норт улици у Чикагу.
1977. године се десило политичко убиство Драгише Кашиковића, једног од уредника „Слободе“ и сведока мале Иванке Милошевић у згради СНО у Чикагу на Вест Норт авенији бр. 3909, која је касније продата, а убиство под маском југословенске УДБА-е никада није решено, судски и полицијски.
1988. године купљен је Дом у Елстон улици (садашње седиште СНО).
Током 1991. године СНО је организовала прикупљење помоћи српском народу у Отаџбини. Исте године је основана „SerbNet„, кровна информативна организација Срба у Америци.
1992. године СНО је активно учествовала у уједињењу Српске Православне цркве.
У периоду од 1992-1995. године редовно шаље помоћ српском народу Крајине и Босне и Херцеговине.
1993. године бачена је коктел-бомба на зграду СНО. Америчка полиција оценила је случај као злочин из мржње српских непријатеља.
1999. године СНО је организоваала демонстрација у Вашингтону због бомбардовања Србије.
2000. године, после демократских промена, дошло је до прве званична посета СНО Отаџбини, од Немачке окупације 1941.
2014. године организована је прослава 100 година СНО у Америци.
СНО је организовала помоћ угроженом становништву Србије и Републике Српске услед катастрофалних поплава 2015. године
Српска народна одбрана је 21. марта 2009. године расписала новчану награду у вредности од 100.000 америчких долара, особи која им достави податке о месту где се налази гроб ђенерала Драгољуба Драже Михаиловића.