Центар за примењене ненасилне акције и стратегије (КАНВАС) Срђе Поповића објавио је још 2010. године документ којим се предлаже нестанак струје као средство које опозиција може да искористи у борби против власти у Венецуели, открива новинар Макс Блументал.
Организација КАНВАС, која је обучавала лидера опозиције у Венецуели Хуана Гваида, у овом документу из септембра 2010. године одредила је колапс електроенергетског система земље као могућу вододелницу која ће покренути јавно незадовољство влашћу.
Тај документ је од посебног значаја данас, када се Венецуела суочава с огромним несташицама електричне енергије после квара у хидроелектрани „Симон Боливар“, који је власт у Каракасу означила као саботажу у режији САД.
КАНВАС је Гваида обучавао како би се с власти збацио тадашњи лидер Венецуеле Уго Чавез.
Аутор документа из 2010. године је управо Срђа Поповић, напомиње Блументал у свом тексту на сајту „Греј зоун“. Поповић у тексту експлицитно наводи ХЕ „Симон Боливар“ као слабу тачку.
„Ниво воде на брани Гури је у опадању, а Чавез није успео да смањи потрошњу како би се компензовала све слабија индустрија“, пише Поповић.
Лидер КАНВАС-а спекулише да постоји шанса од 70 одсто да се електромрежа у Венцуели сруши до априла 2010. године, па напомиње да би опозициона група могла да искористи ту ситуацију и да је окрене у своју корист против Чавеза.
Енергетски колапс у Венецуели десио се протекле недеље услед хаварије на највећој хидроелектрани у тој земљи. Национална корпорација за електроенергију инцидент је назвала диверзијом и епизодом енергетског рата против Венецуеле. Председник Николас Мадуро је изјавио да је инцидент последица америчког империјализма, а министар за комуникације и информације Венецуеле Хорхе Родригес саопштио је да је извршен сајбер-напад на станицу.
Шта је КАНВАС
Центар за примењене ненасилне акције и стратегије (КАНВАС), који делује од 2004. године, настао је из модела који су америчке безбедносне структуре развиле приликом припреме рушења Слободана Милошевића у Србији и изучава се као модел такозваних обојених револуција којима Американци и њихови савезници подривају и руше неподобне режиме по свету.
Ненасилни отпор као важан сегмент државног преврата смислили су и развили теоретичар Џин Шарп и пуковник Роберт Хелви, који га је први пут имплементирао у Србији преко организације „Отпор“, чије је активисте лично обучавао.
Спутњик