Атина и Анакара дошле су близу оружаног сукоба, пошто је Турска с Либијом потписала споразум о разграничењу.
Споразум се доводи у везу са ексклузивном економском зоном која захвата и грчке територијалне воде.
Споразумом који је потписан 27. новембра предвиђен је коридор који се простире дуж источног Медитерана између обала Турске и Либије и сече део мора на чије право полаже Грчка, пише Ал Џазира.
Министар енергетике Турске Фатих Донмез најавио је да чим споразум ратификују обе стране, турски бродови ће почети подводно бушење у том подручју у потрази за природним гасом и нафтом.
Иако се грчка војна морнарица није званично огласила, двојица стручњака кажу за Ал Џазиру да је Атина послала поморске снаге у спорно подручје југоисточно од Крита.
Грчка је одлучила да протера либијског амбасадора због споразума Либије и Турске о повлачењу поморске границе између две земље у близини грчког острва Крит.
Професор међународног права и посланик конзервативне Нове демократије у грчком парламенту Ангелос Сиријос сматра да Турска неће моћи да започне бушења.
„Анкари је поручено да се нец́е толерисати никаква истраживања у области коју Грчка сматра својом ексклузивном економском зоном“, додао је Сиријос.
Шеф особља грчке морнарице адмирал Никос Цунис поручио је да поморске снаге нец́е чекати ничију помоћ. „Све што урадимо, урадићемо сами“, јасан је Цунис.
Како РТС преноси наводе Ал Џазире, ни састанак грчког премијера Кирјакоса Мицотакиса и турског председника Реџепа Тајипа Ердогана на маргинама НАТО самита није довео до конкретног решења.
Извор катарске телевизијске мреже наводи да су се Мицотакис и Ердоган сагласили да наставе с мерама које би градиле поверење, да се води рачуна о стварању запаљиве климе и да дијалог остане отворен.
Грчка и Турска су у прошлости спровеле низ мера за грађење поверења од 1987. године када је замало избио рат због истраживања угљоводоника у Егејском мору.
Договорено је да обе стране избегавају војне вежбе током летње туристичке сезоне, планирано је успостављање директне везе између начелника генералштаба и министара одбране, као и позивање официра супротне стране на маневре.
Међутим, нису све мере примењене. У периоду 2017. и 2018. године директна телефонска линија војних шефова Грчке и Турске била је у квару, преноси Спутњик.