Ако нисте знали: Најкраћи међународни мост на свету НИЈЕ ОНАЈ ИЗМЕЂУ САД И КАНАДЕ

Дрвени мост Ел Марко преко потока Абрилонго био би само један романтичан сеоски мостић у шумарку и ни по чему не би био посебан, да се његови крајеви не налазе у различитим државама.

мост ел марко
Фото: Pinterest

Титулу најмањег међународног моста многи грешком додељују мосту који се протеже од САД до Канаде и спаја два острва Велики и Мали Завикон. Поругалско-шпански мост је дугачак 3,2 метра, односно за око 4 метра је краћи од свог северноамеричког „колеге“. Предвиђен је само за прелаз пешака и двоточкаша и спаја општину Кодосера у шпанској провинцији Бадајоз са португалском Арончес. На обе стране моста постоје табле које показују чија је територија у питању.

Раније се на том месту налазио стари климав мост од дасака, преко кога су шверцери обе државе трговали робом: Португалци пешкирима и кафом, а Шпанци вином и посуђем. Потписивањем Шенгенског уговора чији је циљ био да се укину гранични прелази између држава потписница, са овом трговачком праксом насред моста се прекинуло.

мост ел марко
Фото: Pinterest

Мост је ојачан металним гредама, бетонским прилазима и новом оградом 2008. године на иницијативу португалске општине Арончес, а у његовој обнови су учествовале обе стране. Оно што се није променило је његова дужина. Иако је кратак, он игра велику географску улогу у повезивању суседних земаља.

мост ел марко
Фото: Pinterest

Америчко-канадски мост ипак није најмањи на свету

У свету, иначе, постоји много мостова који „причају” дивне приче о богатој прошлости и култури места где су настали. Они су непресушан извор инспирације за сликаре, песнике и сањаре чија пера и четкице вешто преносе своју лепоту на платно или папир.

Један од најпосебнијих и најнеобичнијих мостова на свету повезује две велике северноамеричке земље, САД и Канаду, и својим необичним статусом заокупио је машту многих. Наиме, многи погрешно мисле да се ради о најкраћем међународном мосту на свету, чија је дужина свега десет метара.

Фото: Nikita Rogul/Shutterstock

Мост повезује два мала острва и повезује САД и Канаду

Мост је дугачак само 10 метара, протеже се од једног острва до другог на реци Сен Лорен, а цела област је позната по групи малих острва у архипелагу дугом 32 километра подељеном између Њујорка у Сједињеним Америчким Државама и Онтарија у Канади. Група од око 1.800 острва у реци подељена је између две земље, при чему Канада полаже право на две трећине острва, а САД остатак, преноси Путникофер.хр.

Међу стотинама острва у реци, једно привлачи посебну пажњу јер је, како многи погрешно верују, најкраћи мост на свету који повезује две границе. На острву Завикон налази се слатка кућа, шљунковита плажа, неколико стабала и ништа више. До данас јавности није познато ко је власник ове мале, острвске оазе, али постоје разгледнице моста из 1910. године на којима су две заставе, оне САД и Канаде, што указује да је ово место већ било обележено почетком 20. века као међународно призната граница договорена између две државе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Curiocity Canada (@curiocitycanada)

Симбол пријатељства и слоге

Споразум о границама састављен између Канаде и Сједињених Држава наводи да ниједно острво не може да буде подељено на две територије. Овако су ову необичну ситуацију у прошлости решавали мирним путем: мање острвце припало је САД, а веће Канади. Са својом дужином од само неколико метара, мост који повезује две земље данас симболизује пријатељство и сарадњу ова два велика народа. Иако физички мали, Завикон је постао велики симбол хармоније између САД и Канаде.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Suzana Bruni (@suzanabruni)

Река Светог Лоренса повезује велика језера са Атлантиком

Река Сен Лорен је изузетно важан пловни пут који повезује Сједињене Државе и Канаду. Својим импозантним током и богатом историјом, он није само физичка граница између две земље, него и спас који повезује њихове културе, привреде и људе. Грандиозна река се простире на око 1.200 километара, њена најважнија лука је Монтреал, а осим привредног значаја, богата је и биолошким диверзитетом и екосистемима који подржавају различите врсте риба, птица и др.