Научници тврде да су људи са ОВОМ крвном групом склонији раном можданом удару

Мождани удари који се јављају у младости могу имати другачији механизам у поређењу са онима који се јављају касније, откривају спроведене студије.

мождани удар
Људи са крвном групом А чешће добијају мождани удар пре 60 / Фото: Collage RBC-Ukraine

Истраживања показују да особе са крвном групом А имају већу вероватноћу да доживе мождани удар пре 60. године у поређењу са особама са другим крвним групама, према студији објављеној у часопису Neurology.

Крвне групе описују богат избор хемикалија присутних на површини црвених крвних зрнаца. Међу најпознатијима су оне који се зову А и Б, које могу бити присутне заједно као АБ, одвојено као А или Б, или потпуно одсутне – као О.

Чак и унутар ових главних крвних група, постоје мале варијације због мутација одговорних гена.

У студији, научници геномике су идентификовали јасну везу између генома подгрупе А1 и раног почетка можданог удара.

Истраживачи су прикупили податке из 48 генетских студија које су укључивале приближно 17.000 особа са можданим ударом и скоро 600.000 особа у контролној групи без можданог удара. Сви учесници су били старости од 18 до 59 година. Претраживање целог генома открило је две локације уско повезане са већим ризиком од можданог удара. Један од њих се поклопио са локацијом гена крвне групе.

Накнадна анализа специфичних типова гена крвних група открила је да људи чији је геном кодиран варијацијом А групе имају 16% већи ризик од можданог удара пре 60. године у поређењу са популацијом других крвних група. За оне са геном за крвну групу О1, ризик је био 12% мањи.

Међутим, истраживачи су приметили да је додатни ризик од можданог удара код особа са крвном групом А мали, па нема потребе за посебним опрезом или скринингом у овој групи.

Према речима старијег аутора чланка и васкуларног неуролога Стивена Китнера са Универзитета Мериленд, још увек није јасно зашто крвна група А повећава ризик од раног можданог удара.

Иако резултати студије могу изгледати алармантно – крвна група може да промени ризик од раног можданог удара – ове налазе треба ставити у контекст.

Китнер је истакао да су потребна додатна истраживања како би се разјаснили механизми повећаног ризика од можданог удара.

Још један кључни закључак студије направљен је поређењем људи који су имали мождани удар пре 60. године са онима који су имали мождани удар после 60. године.

Да би то урадили, истраживачи су користили скуп података од око 9.300 особа старих 60 и више година које су имале мождани удар и око 25.000 контролних особа старих 60 и више година које нису имале мождани удар.

Открили су да је повећан ризик од можданог удара у крвној групи А постао безначајан у групи са касним почетком можданог удара, што сугерише да мождани удари који се јављају у младости могу имати другачији механизам у поређењу са онима који се јављају касније.

Према ауторима, мање је вероватно да ће мождани удари код младих људи бити узроковани акумулацијом масних наслага у артеријама (процес који се назива атеросклероза), а већа је вероватноћа да ће бити узроковани факторима повезаним са формирањем тромба.

Студија је такође показала да људи са крвном групом Б имају приближно 11% већу вероватноћу да ће доживети мождани удар у поређењу са контролном групом без можданог удара, без обзира на њихову старост.

Претходна истраживања показују да је део генома који кодира крвну групу, назван АБО локус, повезан са калцификацијама коронарне артерије, ограничавањем протока крви и срчаним ударом.

Генетски низ крвних група А и Б такође је повезан са нешто већим ризиком од тромбозе у венама, познатом као венска тромбоза.

За референцу:

Постоје четири главне крвне групе: О, А, Б и АБ.

Крвна група А – присуство антигена А на црвеним крвним зрнцима и анти-Б антитела у плазми.

Крвна група Б – присуство Б антигена на црвеним крвним зрнцима и анти-А антитела у плазми.

Крвна група АБ – присуство антигена А и Б на црвеним крвним зрнцима и одсуство антитела.

Крвна група О – одсуство антигена А и Б на црвеним крвним зрнцима и присуство анти-А и анти-Б антитела у плазми.

Такође постоје два Рх фактора: позитиван и негативан. Дакле, крв се може поделити у 8 група: А+, А-, Б+, Б-, АБ+, АБ-, О+, О-.

Крвне групе су такође означене римским бројевима:

О – I

А – II

Б – III

АБ – IV

Наталија Дирејева, РБЦ Украјина