Епископ Украјинске православне цркве (Московског патријархата) Лонгин (световно име Михаил Васиљевић Жар), настојатељ Световазнесењског мушког манастира и херој Украјине, близак митрополиту Онуфрију, први је престао да на литургији помиње патријарха Кирила.
Епископ Лонгин се прво осврнуо на сусрет римског папе и руског патријарха:
„Ми православни, по канонима и учењу светих отаца, немамо право да се сусрећемо са јеретицима, без сагласности Светог архијерејског сабора. Хоћу да знате, браћо и сестре, да нама, архијерејима, нико није рекао да ће доћи до таквог сусрета. А без сагласности Сабора, нико нема права да се сусреће с папом римским. Односно, ми православни немамо право да решавамо црквена питања с јеретицима. То су некаконски сусрети, који су противни канонима и учењу Светих Апостола
Они су могли да се састају и пију кафу или чај… али да један човек решава црквена питања… они на то никада нису имали право.“
Одговарајући на питање „зашто се у Световазнесењском манастиру на литургији не помиње име Његове Светости Патријарха Кирила“, епископ Лонгин је рекао:
„Ми се молимо за Његову Светост Патријарха Кирила, и браћа се моле, и ви сте дужни да се молите за њега, али ја не могу да га помињем јер не знам ко је православан, ко римокатолик, ко јеретик.“
Епископ Лонгин је даље читао Хаванску декларацију папе и руског патријарха, потенцирајући да се ту говори о сусрету с „Његовом Светошћу Папом Римским“, додајући да „то говори наш патријарх, а то је јерес, браћо и сестре.“
„Каква је он ‘Светост’, кад га сви наши Свети Оци, сва Црква назива јеретиком?
Када би се покајао, онда бисмо могли да кажемо ‘праведни папа римски’, али…“, рекао је епископ Лонгин (Жар) и додао да се у тексту Хаванске декларације „указује да су католици и православни – иако су током првих десет векова имали заједничко Предање – безмало хиљаду година били лишени општења у Еухаристији“.
Погледајте цео снимак на руском: