Узгајање лимуна из коштице је веома занимљиво, нарочито деци која после попијене лимунаде могу да прате развој биљке и да с њом расту. Иако лимун почиње да цвета као врло млада биљка, плодове ће донети тек после неколико година.
А да ли сте знали да у својој шољи можете посадити право лимуново дрво? За то ће вам бити довољна само земља и коштице:
Изаберите највећа семена лимуна или грејпа. Очистите их од спољне кожице.
Прелијте водом и оставите тако на 6-7 дана, воду мењајте сваки дан. Код потапања, семена се прекривају желатинозном кожицом, то је нормално.
На дно шоље ставите неколико каменчића да се створи дренажа, после напуните шољу влажном земљом. Семена се стављају у земљу шиљастим крајем на доле, остављајући између њих простор око 5 мм.
После тога, семена се прекривају крупним песком или шљунком.
Не заборављајте да прскате површину водом 2-3 дана. Можете и да поклопите шољу најлонском кесом или фолијом, стварајући тако ефекат пластеника.
Наставите да прскате водом једном у два дана, да потпомогнете њихов раст.
За 7-8 дана треба да се појаве први изданци.
Ако се појавило много изданака, можете их пажљиво пресадити у другу посуду. Тако им неће бити тесно.
После 3-5 месеци, када саднице порасту, треба одабрати најлепше и најјаче, и пресадити их у појединачне саксије већег пречника. Састав земљишта треба да остане исти.
Ипак, немојте очекивати да ће дрвеће родити ако га не калемите. Ипак, уз добру негу може да постане веома лепа и раскошна собна биљка.
Лимун воли да се тушира. Лети га треба заливати, ђубрити хранивом за цитрусе и по могућности изнети на ваздух. Ко има башту, може га заједно са саксијом укопати на сунчано место.
Зими лимун воли светле и свеже просторије, наравно, без мраза. Заливајте га зими умерено, тек да се земља сасвим не суши. Ако део лишћа опадне, не треба се бринути, то је нормално. У пролеће га орежите, а за врло кратко време израшће нове гранчице и образоваће се лепа жбунаста круна.
Извор: Успешна жена