РУСКИ МОДЕЛ малих органских пољопривредних имања, као КЉУЧ ЗА ПРЕХРАНУ ЧОВЕЧАНСТВА

Већина хране у Русији потиче из врта иза куће. Модел кућног врта је у Русији толико успешан, да принос износи половину укупне пољопривредне продукције земље, а цифра се повећава пошто се све више људи прикључује покрету еколошких села.

руски врт
Фото: biovrt.com

У америчким листовима The Bovine и ProLiberty са дивљењем пишу о растућем тренду у Русији, гајењу хране у сопственом дворишту а који држава још и стимулише.

„ Замислите да живите у земљи где не само да је нормално да себи уредите своју сопствену парцелу без пореза и мешања државе, но да сте још и стимулисани да на тај начин унапредите како сопствену самосталност тако и снажно и здраво друштво. Замислите сада још да у тој земљи и ваши суседи такође имају своју парцелу и то у оквиру мреже нецентрализованих, економски одрживих, независних „еко села“ који производе више него довољно намирница да исхране целу земљу.“

С обзиром на индустријализовану масовну продукцију уз помоћ хемије и генетског инжењеринга то звучи као утопија , али земља која је описана је Русија у нашем времену. Како се показало, модел данашње руске пољопривреде цвета кроз милионе малих имања у породичном власништву, који су вођени по принципима органске пољопривреде. Највећи део намирница које се троше у земљи произведен је на тај начин.

За разлику од индустријализоване пољопривреде, огромног система зависног од хемикалија који преовладава, систем који заправо и није систем ради преко људи и за људе. Захваљујући владиној политици која стимулише самостална сеоска породична имања, а не похлепу хемијских концерна, може и хоће већина људи на приватним парцелама својих дача да гаји сопствене животне намирнице.

„ У основи руски баштовани демонстрирају да баште могу исхранити свет- није потребан генетски инжењеринг, никаква индустријска пољопривредна предузећа ни техничке новотарије да би били сигурни да ће свако имати довољно да једе.“ пише Леонид Шарашкин издавач издања „Звонећи кедри Русије“, у коме је објашњена историја овог пројекта, где човек поново долази у контакт са земљом и природом.

Звонећи кедри Русије“ или књиге о Анастасији, усамљеници из Сибирске тајге је збирка од десет књига Владимира Мегреа, које су имале снажан одјек у целом свету и покренуле велики процес у људским срцима који води до повратка мајци земљи и истинским вредностима достојним човека као врхунца творевине.

Ове књиге у којима прелепа усамљеница из Сибира, са љубављу и лакоћом поново поставља човека на своје место у природи, у љубави и складу са целом творевином, су више него било шта друго до сада навеле милионе људи да начине промену у животу, корак ближе ка исконском човеку, морални препород.

Велики број насеља већ постоји по једноставним и смисленим принципима које је Владимир Мегре пренео у књигама.

Већина хране у Русији потиче из врта иза куће

„1999. је у Русији направљено отприлике 35 милиона малих породичних парцела, око 105 милиона људи близу 70% становника. Тамо се производи отприлике половина потрошеног млека, 60% меса, 87% воћа, 77% поврћа и 92% кромпира. Другим речима: просечан грађанин према томе моделу гаји сопствену храну и да снабдева породицу и окружење, а да га нико не притиска порезима и не зависи од хемијске, индустрије ђубрива итд.“

Период вегетације у Русији траје свега 110 дана, у другим крајевима могло би бити далеко више плодова, али травњаци око кућа су дупло већи од повртњака у Русији, а да ником не користе.

Модел кућног врта је у Русији толико успешан, да принос износи половину укупне пољопривредне продукције земље, а цифра се повећава пошто се све више људи прикључује покрету еколошких села.

Постави одговор

Унесите свој коментар
Упишите своје име

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.