Британске школе уклањају аналогне сатове јер ученици не умеју да на основу њих процене време.
Професори сада раде на инсталирању дигиталних уређаја, јер су се ученици који су полагали завршне испите у средњим школама жалили дежурнима да имају потешкоћа са аналогним сатовима. Малколм Троб из Асоцијације школских и факултетских лидера поручио је да су се млади навикли на коришћење дигиталних уређаја.
– Ова генерација није толико умешна у гледању на традиционалне сатове као оне старије. Они су навикнути на дигитални приказ времена на својим телефонима или компјутерима. Готово све што имају је дигиталне форме – објашњава.
Троб је навео да професори желе да се њихови ученици осећају што је опуштеније могуће током испита, а традиционални сатови у учионицама могу да повећају ниво непотребног стреса.
– Не желите да их приморавате да подижу руку да би упитали колико је сати. Школе ће несумњиво радити све што је у њиховој моћи да ученици буду што смиренији, а предност коришћења дигиталних сатова је велика јер је далеко теже погрешно видети колико је сати на овим уређајима док у исто време радите против тог времена на испиту – каже Троб.
Многи професори поделили су своја искуства на тему овог проблема на друштвеним мрежама.
Стефани Кинен, професорка енглеског језика у средњој школи „Рајслеп“ на северозападу Лондона, навела је да је њена школа инсталирала дигиталне сатове у испитним учионицама пошто су се запослени сложили да многи ђаци млађег узраста не могу да се снађу другачије. Слично је уочила и Шерил Квин из школе „Кокермаут“.
– Подразумева се да до узраста када уписују средњу школу, ђаци умеју да гледају време на старим сатовима, али показало се да то често није случај, што је у неку руку заиста тужно. Ипак, иако поједини мисле да ћемо ђаке који започињу други степен школовања учити таквим стварима, ми смо ипак пронашли бенефит у дигиталним сатовима – рекао је Малколм Троб.
Међутим, оно што додатно забрињава јесте чињеница да је почетком године јавност шокирала и изјава педијатра који је упозоравао да деца све чешће показују да отежано држе графитне и хемијске оловке због претеране употребе технологије.
– Да бисте могли да држите и померате оловку потребно је да имате јаку контролу над фином моториком, ситним мишићима смештеним у прстима. Деци је потребно много вежбе и могућности да развијају ове вештине. Лакше је детету дати паметан телефон него га охрабривати да гради мишиће играјући се слагања коцкица, кидањем, лепљењем или вучом конопаца, играчака – рекла је Сали Пејн, педијатар ангажован у фондацији „Срце Енглеске“.
Telegraph.uk