Служба безбедности Украјине је почела претрес куће старешине Кијевско-печерске лавре митрополита Павла, наводи тај ресор на Твитеру.
Претрес куће митрополита Павла се врши по предмету „кршење равноправности грађана у зависности од њихове расне, националне припадности, религиозних убеђења, инвалидитета итд“.
Црквени достојанственик се не налази у кући.
Раније је почео попис имовине Кијевско-печерске лавре, која припада Украјинској православној цркви Московске патријаршије.
Співробітники #СБУ проводять санкціоновані слідчі дії за місцем проживання та розміщення майнового комплексу, який належить настоятелю Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври митрополиту Павлу (Лебідю) https://t.co/baObOGeItS pic.twitter.com/xHhEtGAyxt
— СБ України (@ServiceSsu) 30. новембар 2018.
Наводно је Министарство још у септембру захтевало од музејских радника да изврше потпуни попис икона и других културно-историјских добара храмова канонске православне цркве у Украјини.
Украјинска православна црква је ову одлуку Министарства културе назвала незаконитом. Начелник правног одељења УПЦ протојереј Александар скренуо је пажњу на чињеницу да је сва имовина која се налази у храмовима Украјинске православне цркве власништво верских општина. Према речима правника, чиновници могу да прегледају историјске и културне вредности само у случају да су оне предате на чување или коришћење верској општини, о чему сведоче одговарајући документи.
У октобру је Цариградска патријаршија објавила да започиње процес признавања аутокефалности цркве у Украјини. Цариград је укинуо указ из 1686. године о преласку Кијевске митрополије под надлежност Московске патријаршије и скинуо анатему коју је Руска православна црква увела против украјинских расколника — Филарета Денисенка и Макарија Малетича.
Васељенска патријаршија: Спремна повеља за независну украјинску цркву
Синод Васељенске патријаршије припремио је у оквиру давања аутокефалности украјинској цркви нацрт повеље о успостављању независне цркве у Украјини, наводи се у одлуци Синода.
„Свети синод спремио је нацрт повеље о успостављању украјинске цркве“, пише у саопштењу које је објавила Васељенска патријаршија.
У документу се не наводи датум одржавања тзв. сабора уједињења. Раније се помињало да ће он бити одржан у децембру.
Власти у Кијеву и неканонска црквена структура у Украјини очекују да ће до краја године од Цариграда добити томос о аутокефалности, али томос може да добије само поглавар „уједињене“ цркве, који би требало да буде изабран на „сабору уједињења“ православних цркава у Украјини, чији датум још није одређен. Притом, канонска Украјинска православна црква је изјавила да не намерава да учествује на том догађају.
Услед одлуке Цариградске патријаршије да започне процес признавања аутокефалности неканонске украјинске цркве, Синод Руске православне цркве је објавио 15. октобра да прекида евхаристијско општење са Цариградском патријаршијом. Синод РПЦ је ту одлуку назвао канонски ништавном и оценио да је одлука Цариграда о поништавању акта из 1686. године, којим је Кијевска митрополија предата у надлежност Московској патријаршији — политичка. Митрополит волоколамски Иларион изјавио је да је Цариград изгубио право да се назива координационим центром православља. При томе се Руска православна црква нада да ће Цариград променити одлуку о давању аутокефалности Украјинској цркви, а пре тога ће бити у расколу.
Спутњик