Хаг – Другостепена пресуда првом председнику Републике Српске Радовану Караџићу биће изречена сутра пред Међународним резидуалним механизмом за кривичне судове у Хагу.
Другостепена пресуда Караџићу биће изречена пошто су размотрене жалбе одбране и тужилаштва на првостепену, којом га је 2016. године Хашки трибунал осудио на 40 година затвора.
Изрицање другостепене пресуде Караџићу заказано је за 14.00 часова, саопштено је из Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Хагу.
Адвокат Горан Петронијевић каже да одбрана очекује да Караџићу буде изречена ослобађајућа пресуда уколико другостепено веће доказе буде сагледавало са правног, а не политичког становишта.
„Уколико буде било каквог правног и правичног одлучивања, квалификације и сагледавања доказа и чињеница које су се пред Хашким трибуналом у току поступка могле видети, ми смо потпуни оптимисти да другостепена пресуда мора бити много, много боља од ове сад, па и ослобађајућа“, рекао је Срни Петронијевић, који је члан Караџићевог правног тима.
Он указује да се, уколико при доношењу другостепене пресуде буду преовладали политички разлози, као досад, може очекивати све и свашта, али и истиче да се искрено нада да у Хагу сада „дувају другачији ветрови“.
Према Петронијевићевим речима, одбрана је у жалби инсистирала да другостепено веће посебно обрати пажњу на мањкавост свих доказа који се Караџићу стављају на терет, а посебно на његову везу са једном од главних тачака оптужнице, која је остала – такозвани геноцид у Сребреници.
„Уколико другостепено веће буде добро сагледало да првостепено није имало доказа за било какву повезаност Караџића са тим догађајем, мораће врло озбиљно да интервенише на његовој пресуди у смислу дужине трајања“, сматра Петронијевић.
Он је навео да се Тужилаштво жалило на тачку један, односно ослобађање кривице по оптужби за такозвани геноцид у више општина током 1992. године и у складу са тим и на висину казне.
Петронијевић истиче да је та оптужба апсолутно пала, као и у свим пресудама до сада, при чему има и правоснажних одлука у том правцу.
Првостепеном пресудом Караџић је проглашен кривим за „геноцид на подручју Сребренице 1995. године“, док је ослобођен оптужби за „геноцид у другим општинама у БиХ током 1992. године“.
Суђење Караџићу почело је у октобру 2009. године, а 24. марта 2016. године донесена је првостепена пресуда, на коју су се жалили и одбрана и тужилаштво.
Караџић је ухапшен у Србији 21. јула 2008. године и 30. јула пребачен у Хашки трибунал.
Срна