Председник Сирије Башар Асад примио је поглавара Српске православне цркве патријарха Иринеја, саопштила је прес-служба сиријског лидера.
Председник Сирије Башар Асад примио је поглавара Српске православне цркве патријарха Иринеја, саопштила је прес-служба сиријског лидера.
Током састанка Асад је нагласио да су и Сирија и Србија биле подвргнуте покушајима спољне интервенције, чији је циљ био уништавање суверенитета, али су се народи ових земаља успротивили агресорима. Он је такође истакао снажне односе између народа Сирије и Србије.
Према наводима државне телевизије „Ихбарија“, патријарх Иринеј је, са своје стране, изразио уверење да ће Сирија успети да превазиђе тешке услове у којима се нашла и да ће повратити „историјску улогу државе носиоца стабилности, мира и љубави у региону“.
Патријарх Иринеј дошао је у суботу у посету Сирији и Либану.
Током посете, он је одржао неколико молебана у храмовима Сирије, а такође планира да посети неколико манастира у Либану.
Подсетимо, поглавар СПЦ, митрополит Амфилохије и епископ Јован били су у посети овој земљи када се догодио изненадни напад. Како је поручио је Милан Вијатовић, отправник послова у амбасади у Дамаску, делегација СПЦ је неповређена, сви су добро.
Знали смо да ће доћи до напада, па смо на време предузели неопходне мере и нико од наших држављана није био повређен“, наводи амбасадор Вијатовић.
Патријарх, митрополит црногорско-приморски Амфилохије, епископ шумадијски Јован и остали чланови делегације СПЦ нису, срећом, повређени у ракетном нападу у Сирији, где бораве у вишедневној посети. Они се осећају добро, потврђено је у Амбасади Србије у Дамаску, у чијој близини су се чуле велике експлозије после ракетирања израелске војске.
Међу жртвама, како је наведено, нема држављана Србије.
Велика делегација
У пратњи патријарха, уз митрополита Амфилохија и епископа Јована, налазе се и архимандрит Дамаскин (Грабеж), протојереј-ставрофор Божо Бакајлић, протођакон Дамјан Божић, ђакон Владимир Руменић и ипођакон Дејан Накић. Они су до 8. јуна у званичној посети антиохијском патријарху и свега истока Јовану Десетом и Антиохијској патријаршији. Делегацији је, иначе, приређен срдачан дочек у суботу, дан пре ракетног напада.
У СПЦ кажу да је патријарх добро и да није страдао нико из српске делегације.
– Хвала богу да су живи, да су сви добро и да нису повређени – казао је за Курир владика милешевски Атанасије Ракита.
Страдали Сиријци
Првојерарси СПЦ и Антиохијске патријаршије су јуче у Саборном храму часног крста у Дамаску служили литургију.
Иначе, три сиријска војника су погинула у нападу израелских ваздухопловних снага и ракетирању Сирије. Израел је, наиме, напао сиријску војску у ноћи између суботе и недеље у циљу одмазде због два пројектила која су пала на њихову територију, а за које Израелци тврде да су испаљени из Сирије.
Орхан Драгаш: ТО ЈЕ РИЗИЧНО ПУТОВАЊЕ Директор Међународног института за безбедност Орхан Драгаш каже да је Сирија безбедносно најугроженија територија на свету јер рат у тој земљи и даље траје, због чега већина држава упозорава своје грађане да тамо не путују:
– Путовање високе делегације СПЦ у Сирију је изузетно ризично. Најважније је да су безбедни и да нема повређених у најновијем нападу. Надамо се да ће тако бити до краја њихове посете православној цркви у тој земљи.
Узвратна посета: ОБИЛАЗАК МАНАСТИРА И СЕЛА Патријарх Иринеј и делегација СПЦ током посете Сирији обилазе историјске четврти главног града Дамаска, манастир Сиднају северно од престонице, као и неколико села у Долини хришћана у близини Хомса и манастир Светог Белмана на сиријској обали. То је иначе, узвратна посета патријарху Јовану, који је патријарха српског Иринеја и СПЦ посетио прошле године.
Спутњик / Биљана Бојић, Курир