Навикли смо да на друштвеним мрежама виђамо разне објаве, а ових дана „на тапету“ је писменост. Наиме, објава једног корисника на Твитеру изазвала је многобројне коментаре, а ради се о табли с натписом имена улице.

И ништа не би било чудно да на табли улице која је добила назив по реформатору српског језика и правописа Вуку Стефановићу Караџићу, где чуда, његово име није правилно написано.
Уместо да на табли пише Улица Вука Караџића, назив улице је – Улица Вука Карађића.
Uzela bih onaj drveni patrljak od noge pa bi ga bila dok se ne usere:/ pic.twitter.com/ZIzy12DFgB
— Vesna Zečević (@ZecevicKremish) June 11, 2021
Овај твит изазвао је многобројне коменатаре, од тога како је могуће да то нико није видео, па ни заменио до тога да се „Вук у гробу преврће“ или да је то написао „неки напредњак сигурно“. Истини за вољу, и твитерашица која је критиковала неписмени натпис није се потрудила да њен твит буде без граматичких грешака, па је тако написала „би га била“, уместо правилно „бих га била“.
Један твитераш је чак био ироничан, па је написао: „Не видим проблем, неки Вук Карађић сигурно постоји“, док је други алудирао на лапсус министра Александра Вулина.
„Читај како је написао, пиши као што кажеш. Цитат великог Вулина“.
Čitaj kako je napisano, piši kao što kažeš. Citat velikog Vulina
— Boban Gajic (@BobanGajic3) June 11, 2021
Табла са погрешно написаним именом Вука Караџића подстакла је друге твитераше, па су тако почели да се ређају слични примери.
Један од њих је објавио погрешно написан назив аутобуске станице, на коме је латинично слово њ, остало исто написано и ћирилицом.
— Čedo (@CedoMirkovic) June 11, 2021
Да таква неписменост није усамљен случај показује објава другог корисника Твитера са неправилним натписом саобраћајне табле која путнике обавештава да се у близини налази Музеј Старо село. И ништа не би било чудно да назив те установе није био написан ћириличним словима, али на енглеском језику.
— Čedo (@CedoMirkovic) June 11, 2021
Према најновијим подацима у Србији има 165.000 неписмених особа, а неписменост је основни показатељ некултуре. Посебно забрињава то што појединци не знају најосновија правописна начела која се уче још у основној школи, што је недвосмислен показатељ да су часове српског језика очигледно преспавали.
Гордана Петковић, Н1 / Хронограф