Возач ГСП Зоран Стефановић, поводом несреће 18. марта када је отпао точак са аутобуса и ударио две жене, од којих је једна јуче преминула од задобијених повреда, каже за Н1 да „процес током кога се точак одвојио од возила траје, и то мора да се види“, односно „било је немогуће да возач не осети да нешто није добро“. Истиче и да би требало зауставити тренд набавке јефтиних и неквалитетних возила, као и да је крајње време да се град позабави тиме и да се поведе рачуна приликом набавке да се нико не уграђује, као што се дешавало.
„С обзиром да се ради о странцу из Шри Ланке (возач), претпостављам да је његово неискуство довело до тога. Имам информацију да су људи са Б категоријом дошли у Београд, па им је омогућено да добију друге категорије истог дана“, наводи он.
На питање ко им је то омогућио, Стефановић каже да су им то омогућили превозници који су их довели у Србију, „не знају (српски) језик, дошли су са недоговарајућим категоријима“.
Радило се о аутобусу на линији 78, приватног аутопревозника Банбус Доо, а Прво основно јавно тужилаштво је саопштило јуче да је одређено задржавање механичару И.Р. у трајању од 48 часова и биће саслушан у својству осумњиченог због постојања сумње да је учинио кривично дело против безбедности јавног саобраћаја.
Упитан да ли сва возила редовно пролазе контроле пре него што изађу из гараже, он тврди да што се тиче техничких прегледа у ГСП, њихова возила редовно пролазе свакодневне контролне прегледе, као и годишњи и шестомесечни технички преглед, али да за приватне превознике не зна.
„Верујем да обављају те редовне, а свакодневне као код нас, не могу да тврдим“, каже Стефановић и додаје да мисли да би надлежне службе требало да се позабаве тиме да виде да ли приватни превозници раде те редовне техничке прегледе.
View this post on Instagram
А упитан колика је одговорност механичара, он наводи да је вероватно проверио аутобус визуелно, „могућност да се деси тако нешто је 50:50“.
Н1