У Народном музеју Србије 11. априла биће отворена изложба „С краја на крај Империје. Пут римског витеза“, посвећена епиграфском споменику који сведочи о богатој цивилној и војној каријери римског витеза Марка Улпија из друге половине другог века.
Аутори изложбе, музејски саветници др Адам Црнобрња и мр Веселинка Нинковић, уз студиозне увиде прате значења трагова историје које крије овај јединствени натпис на простору Србије.
Споменик је случајно откривен у лето 2020. године уз пут ка депонији „Винча“, на подручју археолошког налазишта Ошљане. Украден и убрзо потом пронађен, пренет је у Народни музеј Србије.
Мермерни блок је први пут коришћен током првог века као база за статуу, крајем другог века је на његовој доњој страни уклесан натпис на латинском језику, а током друге половине трећег века послужио је као грађевински материјал.
Почасни натпис говори о каријери Марка Улпија, који је вероватно био пореклом из Беневентума у Италији.
Служио је као коњички официр у римској војсци и одликован је за храброст у походима императора Марка Аурелија и Луција Вера. После завршетка војне службе, Улпије је постао царски службеник високог ранга – прокуратор провинције Дакије Апулензис.
Претпоставка аутора изложбе да је Марко Улпије службу наставио и као прокуратор у суседној провинцији Горњој Мезији, пружа један од могућих одговора на питање – Зашто је овај јавни споменик, подигнут за његова живота и у његову част, откривен у Винчи, на територији римског Сингидунума?
Сви заинтересовани посетиоци ће моћи да погледају изложбу у Малој галерији до 12. маја.
Погледајте и: