Написала је неке од најлепших стихова српске поезије, који ће заувек налазити место у школским лектирима и срцима читалаца. Десанка Максимовић је можда и најчувенија српска песникиња, али за љубавну причу која је обележила њен живот мало ко зна.
О мушкарцу ког је волела до краја свог живота и поред кога је на крају и сахрањена, Десанка је говорила пред своју смрт.
Песникињу је на њен 94. рођендан интервјуисао новинар Борислав Гајић за лист НИН. У том разговору, она је открила како је упознала свог супруга Сергеја Сластикова Калужанина, сиромашног руског емигранта. Многима није било јасно зашто се удала баш за њега.
Десанка Максимовић и Роберт Грејвс на клупи у Пионирском парку 1970. године. pic.twitter.com/lC59A57tlG
— Сиромах Јорик (@nmnjak) October 27, 2023
Десанкина љубавна прича почиње 1923. године, у граду љубави – Паризу. Добила је стипендију француске владе после завршених студија књижевности и историје уметности.
Била је професорка у Првој женској гимназији, а супруга је упознала као већ позната песникиња. Признала је да је то била љубав на први поглед.
Десанка Максимовић❤ pic.twitter.com/rZijUP7GdP
— Ерато (@IvanaErato) May 8, 2024
“Позвали су ме Руси једног дана да у њиховом клубу одржим предавање и прочитам неколико својих песама. Ту сам упознала Сергеја. Да ли је то била љубав на први поглед? Вероватно! Али, сигурно, моја прва љубав и први мушкарац с којим сам се пољубила. Била сам већ зрела девојка. Касније смо се зближили. Нисам могла одмах да се удам, јер још је било деце (браће и сестара), који нису били изведени на пут. Сергеју сам објаснила да треба сачекати, јер моје наслеђене дужности морам до краја испунити. Био је племенит човек и схватио ме. Стрпљиво је чекао дан када смо се напокон венчали и засновали свој дом”, испричала је Максимовић.
Венчање је одржано 1933. године. Десанки су замерали што је заволела Сергеја, због његовог порекла – није имао новца. Десанка је на такве коментаре имала јасан одговор.
Десанка Максимовић,
Порука : pic.twitter.com/5PTs15Jizx— Александар Петровић Инфоратник (@INFORATNIKSRB) November 23, 2023
“Ја сам се удала за човека којег је моје срце тражило, без обзира на то што је био сиромашан. У њему сам нашла оно што сам желела”, одговарала је.
Током Великог рата, како су некада називали Први светски рат, Сергеја су више пута заробили Турци. Али успео је да се докопа Београда, где је постао глумац, када је уследио мир.
Колико је њихова љубав била снажна, показује чињеница да је одбио да оде и глуми у Скопском театру због Десанке, коју је каријера у то време обавезивала да остане у Београду.
“Запослио се у издавачкој кући „Просвета” као преводилац руског језика. За свог живота превео је четрнаест књига. Писао је и песме за децу, потписујући се као “Калужанин”. Био је родом из Калуге, шумовите области близу Москве”, открила је песникиња.
Пар није имао деце, али чинило се да Десанка за тиме није жалила. Одрасла је са браћом и сестрама о којима је као најстарија бринула баш као мајка. А оно за шта је заиста живела била је наравно поезија.
“Касније, у браку, мој стваралачки рад ме целу испуњавао. Када бих написала једну песму, као да сам три детета родила. Толико бих се истрошила. Ја сам се сва давала”, рекла је за НИН
Њен супруг, руски емигрант Сергеј, преминуо је 1976. године. Десанка је преминула 1993. Сахрањена је у Бранковини, недалеко од Ваљева, у тамошњој порти цркве, јер је тадашњи бранковачки прота Владан Ковачевић сведочио да јој је то последња жеља. Поред ње почива и њена највећа љубав – Сергеј Сластиков Калужанин.
Грачаница
Десанка Максимовић pic.twitter.com/5MVsN9twAM
— Retuširanje Foto (@RetusiranjeFoto) March 26, 2024
Задовољна.рс