По благослову митрополита Атанасија, урађена су опсежна и детаљна ископавања и истраживања у порти манастира Пустиња.
Истраживања је обавио стручни тим Завода за заштиту споменика културе из Краљева, археолог Војкан Милутиновић, као руководилац истраживања, као и археолог Јелена Марјановић и архитектонски техничар Александар Матовић, археолог Тијана Пушица из Музеја у Пријепољу, Марина Бунарџић, археолог – саветник Републичког завода за заштиту споменика културе из Београда, која је била стручни консултант на радовима и уз свесрдну помоћ мештана околних села који су добровољно радили на локалитету.
– Овогодишњим истраживањем, које је започело 28. октобра и приводи се крају ових дана, истражен је конак са подрумском просторијом и спратом. Објекат је оријентисан, дужим странама, по правцу север–југ, зидан притесаним каменом и блатним везивом. Инвентар чини, у највећем броју, грнчарија XVI и XVII века, гвоздени предмети попут реза, клинова и кланфи. Изузетан је налаз оловног печата са натписом на основу кога је закључено да је манастирска црква била посвећена Светом Симеону Српском – речено је за агенцију РИНА.
Објекат је дугачак 14.50 метара, а широк око седам метара. Ширина зидова варира, од 0.80 до једног метра.
Састоји се од подрумског дела и спрата. На спрату је констатован праг – улаз у југозападном углу просторије и састоји се од три већа плочаста камена, сиве боје.
Сасвим је извесно да се источно и западно од објекта налазе грађевине у склопу манастирске економије, које тек треба истражити.
Митрополит Атанасије се захвалио археолозима на добро урађеним пословима, на њиховој марљивости и преданости раду и благословио наставак ископавања и истраживања.
РИНА