Вашингтон — САД честитале су премијерима Алексису Ципрасу и Зорану Заеву и поздравиле историјски спразум о решењу спора Атине и Скопља око имена Македоније. Договор Грчке и Македоније о новом имену постигнут после 27 година. Како је саопштио македонски премијер Зоран Заев, то је Република Северна Македонија…
„Ово решење ће бити добро за обе земље и подстаћи ће регионалну безбедност и просперитет. Премијери Заев и Ципрас показали су визију, храброст и упорност у њиховом трагању за узајамно прихватљивим решењем“, наводи се у саопштењу објављеном ноћас на сајту америчког министарства спољних послова.
У саопштењу се такође хвале „посвећеност посредника УН Метјуа Нимица и његови постојани напори током више од две деценије да оконча овај спор“.
Како се наводи САД су спремне да подрже тај споразум, како буду тражиле две земље.
Премијери Грчке и Македоније, Алексис Ципрас и Зоран Заев, постигли су у уторак договор да нов назив државе буде Република Северна Македонија и да то име буде за општу употребу, што ће бити прецизирано уставним амандманом, а промена треба да буде потврдјена и на референдуму на јесен.
Заев је најавио да ће са Ципрасом најкасније до понедељка потписати споразум који потом треба да буде ратификован у македонском Собрању.
Грчка и Македонија после 27 година спора постигле су договор о новом имену. Како је саопштио македонски премијер Зоран Заев, то је Република Северна Македонија.
Постизање споразума поздравио је врх Европске уније, као и саме чланице.
Високи званичници Европске уније честитали су данас премијерима Грчке и Македоније, Алексису Ципрасу и Зорану Заеву, на решености и лидерству у постизању „историјског споразума“ о имену Македоније, уз оцену да то доприноси „преображају целог региона југоисточне Европе“.
„За ово постигнуће заслужни су лидери две земље и њихови тимови, али пре свега сви грађани обе земље и Европе као целине“, наводи се у заједничком саопштењу високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини и европског комесара за проширење и суседску политику Јоханеса Хана.
У саопштењу се истиче да је „преговарачки процес, под окриљем УН и уз посредовање личног изасланика генералног секретара светске организације Метјуа Нимица, као и уз снажну подршку ЕУ, јасан доказ моћи мултилатералне дипломатије, дијалога, поштовања и спремности да се пронађу решења која доносе добитак свима, чак и кад је реч о најтежим питањима“.
„Заједно, морамо сада да добро искористимо прозор могућности који је широм отворен како бисмо испратили и учврстили ветрове мира и сарадње у целокупном региону“, истичу Могерини и Хан.
Они напомињу да европска перспектива Западног Балкана, недавно потврђена на самиту у Софији, остаје „најмоћнија стабилизујућа снага региона“.
„Ми имамо интерес и одговорност да то добро искористимо. То је био и кључан подстицај за овај споразум, у духу добросуседске сарадње“, стоји у саопштењу.
Могерини и Хан наводе да се радују да Савет ЕУ одобри њихову препоруку од 17. априла о отварању приступних преговора са Македонијом у јуну.
„То не само да је заслужено, као признање значајних реформских резултата земље, већ ће суштински допринети пуној примени споразума у интересу обе земље, како региона тако и Уније као целине“, истиче се у саопштењу.
Уз напомену да је ЕУ од самог почетка охрабривала и подржавала преговоре Атине и Скопља, Могерини и Хан поручују да ће сада пратити наредне кораке, на све могуће начине, „у истом духу дијалога за заједничку европску будућност“.
Специјални изасланик УН Метју Нимиц данас је поздравио договор Атине и Скопља о решењу спора око имена, према којем ће нови назив бити Република Северна Македонија.
Нимиц, који је као изасланик УН био задужен за преговоре Атине и Скопља око имена, ту одлуку назвао „узајамно корисним решењем за шири регион“, јавила је грчка агенција АНА.
„Топло поздрављам објаву премијера Алексиса Ципраса и Зорана Заева о налажењу узајамно прихватљивог решења питања ‘имена'“, навео је Нимиц у саопштењу.
Честиткама су се придружили и косовски председник и премијер Хашим Тачи и Рамуш Харадинај.
„Честитам премијерима Алексису Ципрасу и Зорану Заеву и њиховим грађанима“, написао је Тачи на Твитеру, уз поруку да „обновљена могућност за улазак (Македоније) у ЕУ и НАТО помаже и Косову и целом Западном Балкану“.
Иако се Косово не граничи са Грчком, Тачи је, у истој поруци, навео да на постигнутом споразуму честита „нашим суседима у Атини и Скопљу“.
Харадинај је, на истој друштвеној мрежи, оценио решење за питање имена, које су данас постигле Македонија и Грчка, као „сјајну вест“.
„Честитам и Заеву и Ципрасу на визији и истрајности. Надам се да ће сва преостала отворена питања на Балкану бити решена са истим конструктивним приступом“, поручио је косовски премијер.
Албански премијер Еди Рама на свом налогу на Твитеру је навео да су „прогресивни лидери суседних земаља данас написали историју и показали ЕУ и свету како визија и спремност да се превазиђе прошлост могу да нађу место у будућности и тамо где се чини да га нема“.
„Скидам капу Ципрасу и Заеву. Балкан је данас боље место захваљујући обојици“, закључио је Рама.
Мицотакис: Споразум се противи ономе што већина Грка жели
Лидери македонске опозиције међутим нису задовољни.
Лидер опозиционе ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, затражио је од македонског премијера Зорана Заева да му достави договор са Грчком о решавању спора око имена.
На прес конференцији у седишту те партије, Мицкоски је рекао да „такав договор представља прихватање свих грчких ставова“, јавила је МИА.
Он је додао да, ако је Заев прихватио промену Устава и унутрашњу и спољну употребу новог имена, онда је то „капитулација Заева“.
Према речима Мицкоског, Заев је показао „нестабилност, недостојанственост и континуирану променљивост“ сопствених личних ставова, наводи МИА.
Мицкоски је указао да је Заев на почетку био против промене Устава, али да је после прихватио географску одредницу и ревизију Устава.
Лидер ВМРО-ДПМНЕ сматра да је Заев „прошверцовао“ решење, приказујући нови назив Република Северна Македонија као епохално решење.
Лидер грчке странке Нове демократије Кирјакос Мицотакис оценио је данас да је договор који је постигао грчки премијер Алексис Ципрас са Скопљем – „лош“.
„Желим да будем апсолутно јасан. Ципрас нема политичку легитимност да обавеже ову земљу потписивањем договора који нема подршку његове сопствене владе“, рекао је Мицотакис.
Он је истакао да је постигнут „лош“ договор који је противан ономе што већина Грка жели, преноси АНА.
Према његовим речима, „неки људи то не разумеју, или што је још горе, не желе да разумеју“.
Бета/Танјуг/Хронограф