НВО из Лос Анђелеса тужила Владу САД: „Америка је дрогирала децу имиграната“

Лос Анђелес — Деца имиграната, одвојена од родитеља, присилно су добијала широк спектар психотропних лекова, који утичу на менталне функције, наводи се у тужби.

деца имиграната
Фото: Илустрација

Та деца узета су од родитеља имиграната и била су смештена у склоништима за младе које је основала америчка влада. Разлог давања тих фактички дрога је, како је објашњено, да се лакше носе са траумама пошто су их америчке власти затвориле и одвојиле од родитеља.

У тужби коју је поднео Центар за људска права у Лос Анђелесу је наведено да су деца држана у објектима попут Шилох центра у Тексасу и „готово сигурно“ добијала дроге без обзира на њихово стање и без сагласности родитеља, преноси Ројтерс.

„Уколико сте у Шилох центру, готово је сигурно да сте на тим лековима“, рекао је један од адвоката Центра.

Тужба је заснована на сведочењу деце која су наводила да су добијала ињекције када су одбијала да узму лек, али и родитеља који тврде да нису питани за сагласност да њихова деца узимају лекове за анксиозност.

Узимање различитих психотропних лекова у исто време може озбиљно да нашкоди деци, наводи се у тужби и истиче потреба за надзором како би се спречила употреба лекова.

Подсетимо, антиимиграциона политика америчког председника Доналда Трампа због које је на хиљаде деце остало заробљено у кампусима без родитеља имиграната забринула је свет, али и његову супругу Меланију Трамп која је јавно устала против такве политике.

Слике уплакане деце иза решетака обишле су свет, а суочен са све већим критикама и на домаћем терену Трамп је коначно јуче донео одлуку да се деца више не одвајају од родитеља.

Тајм: Уплакано дете и Трамп – „Добро дошли у Америку“

деца имиграната
Насловна страна наредног броја „Тајма

На насловној страници новог броја америчког недељника „Тајм“, који ће бити у продаји 2. јула, наћи ће се фото-илустрација уплаканог детета имигранткиње из Хондураса, присилно одвојеног од мајке, које стоји наспрам председника САД Доналда Трампа, а на црвеној позадини у углу је исписано „Добро дошли у Америку“.

Тајм наводи да је фотографију за „Гети имиџиз“ усликао Џон Мур, добитник Пулицерове награде, који годинама фотографише имигранте на граничним прелазима између САД и Мексика.

Наводи се да је једна од Мурових фотографија, начињена ове недеље, постала највидљивији симбол дебате о имигрантима која се води у САД.

„Овог пута ми је било баш тешко. Чим је све било завршено, убацили су их (имигранте) у комби. Морао сам да станем и дубоко удахнем неколико пута“, рекао је Мур.

Он је тако описао своју реакцију на сцену којој је присуствовао, где двогодишња девојчица из Хондураса плаче док јој мајку полицајци приводе у пограничном граду Мекален у Тексасу.

„Све што сам желео у том тренутку било је да је узмем у наручје. Али нисам то могао“, рекао је Мур.

Амерички председник Доналд Трамп потписао је јуче извршну уредбу којом се имигрантским породицама које илегално пређу јужну границу САД омогућава да остану заједно са децом док чекају на исход имиграционог поступка.

Амерички министар одбране Џејмс Матис изјавио је да ће Пентагон „одговорити ако се буде захтевало“ да помогне у смештају миграната приведених приликом илегалног преласка америчко-мексичке границе.

АП је пренео да је Матис рекао да ће Пентагон подржати све што министарство за унутрашњу безбедност буде навело да је потребно, коментаришући тврдње новинара да су федералне агенције већ одредиле четири војне базе за потенцијални привремени смештај приведених миграната, укључујући децу без пратње.

Танјуг

Постави одговор

Унесите свој коментар
Упишите своје име

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.