САД траже новог Холбрука који ће Србији поново донети ултиматум због Косова

Не изненађује вест да ће амерички каријерни дипломата Филип Рикер заменити Веса Мичела, који је недавно поднео оставку на функцију помоћника државног секретара САД за Европу и Евроазију, коментаришу за Данас представници дипломатских кругова.

филип рикер
Ричард Холбрук / Фото: Срђан Суки, ЕПА

Наши саговорници тврде да је Америка чврсто решила да “погура” цео процес решавања косовског питања, “иако је у то питање већ дуго времена укључена, али се досад радило тихо и полако”, па траже некога попут покојног Ричарда Холбрука, познатог по свом ангажовању на Балкану, укључујући Косово, деведесетих.

“Мада је администрација америчког председника Доналда Трампа заокупљена и унутрашњим проблемима и ситуацијом у Венецуели, САД ће свим силама настојати да Београд и Приштина до краја године постигну споразум о Косову. Према виђењу Американаца, договор би требало да подразумева међусобно признање и минималну корекцију граница. Могуће је, притом, да нека села из општина Прешево и Бујановац, са већински албанским становништвом, попут Великог Трновца, припадну Косову, али се искључује могућност да косовска страна добије и сам град Бујановац. Српска страна тражи да јој припадне више територије него што ће припасти Косову, али САД нису за то да Србија добије цео север Косова”, наводе извори Данаса.

Дипломате истичу да Рикер, који слови за изузетног познаваоца балканских прилика може да одигра веома значајну улогу наредних месеци, нарочито вођењем “шатл дипломатије” између Београда и Приштине. У својој богатој каријери Рикер је, између осталог био портпарол Кристофера Хила, америчког изасланика на преговорима о Косову вођеним у Рамбујеу, обављао дужност америчког амбасадора у Македонији, те заменика помоћника секретара у Бироу за европске и евроазијске послове у Стејт департменту.

Према нашим сазнањима, Трамп сматра да би даље ангажовање Америке на Косову представљало “расипање ресурса”, и “нема много стрпљења када је реч о решавању косовског питања, па жели да све оконча до краја године”, што је и ставио до знања српском и косовском председнику, Александру Вучићу и Хашиму Тачију, у писмима које им је недавно послао. У том контексту, поново се помиње могућност да САД иницирају организовање конференције, налик Дејтонској из 1995, на којој би “после вишедневног или вишеседмичног преговарања у изолованом простору био потписан правнообавезујући споразум Београда и Приштине”. Као могуће локације за такав скуп помињу се Беч или Париз.

У појединим дипломатским круговима на Западу се спекулише да НАТО планира да пошто Београд и Приштина постигну договор почне да гради војну базу, “већу од Бондстила”, на територији Лепосавића, у којој би “главну реч” имала Турска. Портпарол КФОР-а Винћенцо Грасо, међутим, демантује за Данас такве тврдње.

– НАТО нема никакву информацију о успостављању нове војне базе у Лепосавићу. Већ постоји база КФОР-а на том подручју, која се зове Камп Нотинг хил, коју трајно користе војници КФОР-а и НАТО нема никакав план да то измени или да прошири наведену базу, наводи Грасо.

Косовски министар правосуђа Абелард Тахири изјавио је за приштинске медије да Косово није од САД добило рок за укидање такси од сто одсто на робу из Србије и БиХ, али да мисли да ће, ако таксе не буду укинуте, “Америка проширити санкције”. Он је наговестио да се премијер Рамуш Харадинај може наговорити да суспендује таксе, пренео је Радио КиМ на свом порталу. Говорећи о састанцима косовске владе на ту тему, Тахири је указао да су “разговори добили добар смер”. Како је напоменуо, Косово “напорно ради” на примени плана за укидање такси на 120 дана.

Дачић: Неки у Европи подржавају Харадинаја

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић изјавио је у суботу да “пошто је дијалог са Приштином прекинут, веома је тешко говорити о било каквом решењу и компромису”, уз напомену да “неке земље Европе, из више разлога, нису одушевљене предлогом о разграничењу”. Како је пренео РТС, Дачић је на питање да ли разграничење треба да значи и размену територија одговорио да “не зна зашто се недавно дигла прашина када је поменуо разграничење”. “Нисам рекао ништа ново, рекао сам да имамо отворене могућности за различите идеје које би представљале компромис… У овом тренутку је илузорно говорити о решењу, мислим да неће доћи до било каквог договора јер неке земље у Европи подржавају Харадинаја да истраје у таксама зато да би се одложили ови разговори до после избора за Европски парламент”, казао је министар спољних послова Србије.

Марија Стојановић, Данас