Јелена Милетић из Лознице, мајка шесторо деце, ухапшена је данас јер није платила казну која јој је одређена пошто је одбила да вакцинише своју децу, што прописује закон.
Ухапшена Јелена Милетић је супруга члана Председништва покрета Двери из Лознице, а о њеном хапшењу јавност је обавестио лидер те организације Бошко Обрадовић посредством Твитер налога.
Милетић је ухапшена јер није поштовала закон, који налаже обавезну вакцинацију и кажњавање родитеља који поступају другачије, односно не вакцинишу своју децу.
Ама, људи, да ли је могуће? Брачни пар Милетић из Лознице дошао да извади личну карту за најстаријег сина, Полиција истог часа ухапсила мајку шесторо малолетне деце и послала код Прекршајног судије, а судија без икаквог суђења одредио 30 дана затвора и послао жену у Пожаревац. pic.twitter.com/xvpAjPjc8T
— Бошко Обрадовић (@BoskoObradovic) 25. фебруар 2019.
Лидер Двери је објавио снимке овог догађаја и написао да „Двери нису против вакцинације“, али да „она не може бити наметнута силом, а да не знамо исправност нових вакцина“.
„Посебно нико не може због тога бити кажњаван. Ако више не ради Торлак и немамо домаће вакцине – како да верујемо систему после лажног свињског грипа?“, запитао је Обрадовић.
Њему су многи одговорили на твит, навођењем зашто је вакцинисање деце добро, пре свега како би биле сузбијане разне епидемије, као и да су све вакцине детаљно испитане пре пуштања у употребу.
Против родитеља који одбијају да вакцинишу децу у Србији, после деловања такозваног „антивакцинашког покрета“ подносе се прекршајне пријаве, али и изричу казне.
Нико није против вакцинације као цивилизацијске тековине искорењивања заразних болести. Али смо против репресије државног апарата против оних који оправдано сумњају у систем у коме још није истражена ни крађа беба пре 50 година, а камоли фармацеутска и друга медицинска мафија!
— Бошко Обрадовић (@BoskoObradovic) 25. фебруар 2019.
Законом о заштити становништва од заразних болести, који је усвојен фебруара 2016. године, предвиђене су казне за родитеље који не вакцинишу своју децу – од 30.000 динара до 150.000 динара.
Према подацима Института за јавно здравље Батут, у највећем паду је вакцинација деце ММР вакцином (против малих богиња, рубеола и заушки).
Априла прошле године, Инспекција Министарства здравља је објавила да је поднела 1.256 захтева за покретање прекршајних поступака против родитеља који одбијају да дају деци ММР вакцину.
Мондо / Хронограф