Стиже руска вакцина против короне – Британци оптужују Москву за крађу

Министарство одбране Русије и Институт „Гамалеј“ завршиће тестирање нове вакцине против вируса корона крајем јула ове године, саопштио је руски министар одбране Сергеј Шојгу председнику Русије Владимиру Путину.

нове вакцине
Фото: Алексеј Дружињин, Спутњик

„Наставља се рад на прављењу вакцине против новог вируса корона, заједно са Институтом ‘Гамалеј’. Од 18. јуна у бази Главне војне болнице ‘Бурденко’ вакцина се тестира на 38 добровољаца. Истраживања ће бити завршена до краја јула“, рекао је Шојгу.

Почетком јуна руско Министарство одбране је саопштило да су за клиничка тестирања вакцине одабране две групе добровољаца. Прву групу чини 50 војника, укључујући и пет жена-војника, а другу цивили.

Како је саопштено, добровољци немају негативне последице по здравље. У будућности ће им радити опште клиничке и биохемијске анализе крви, а такође ће им проверити присуство имунитета на вирус корона.

Лондон оптужује Москву за хакерски напад на произвођаче вакцине од короне

нове вакцине
Фото: Алексеј Маљгавко, Спутњик

Велика Британија је оптужила руску обавештајну службу за сајбер напад са циљем да украде податке о вакцини од вируса короне, наводи се на званичном сајту британске Владе.

Како се наводи, хакери су прикупљали информације не само о изради вакцине, већ уопште о вирусу.

„Апсолутно је недопустиво да су циљеви руске обавештајне службе они који се боре против пандемије вируса короне“, изјавио је министар иностраних послова краљевине Доминик Раб.

По његовим речима, док се једне државе воде сопственим интересима, Велика Британија и њени савезници праве вакцину и штите здравље целог света.

У координисаном саопштењу Велике Британије, САД и Канаде за хакерске нападе оптужује се група APT29, позната и под називом „Cozy Bear“, за коју се тврди да скоро 95 одсто делује у оквиру руских обавештајних служби.

Ово није први пут да се Русија оптужује за умешаност у хакерске нападе на Западу које Москва сваки пут одлучно негира.

Спутњик