Научници су коначно, после више од 20 година од открића, утврдили којој врсти је припадала мистериозна фосилизована вилица пронађена крај обала Тајвана. Реч је о вилици денисовца (Homo denisova), припадника древне људске врсте блиске хомосапијенсима, утврдили су научници.

Откриће је објављено данас у журналу Science, а представља резултат мукотрпног рада извлачења античких протеина из фосила, пише Nature.
Решење енигме коме припада људска вилица са дна мора проширује и познати географски простор на коме су живели денисовци, названи тако по пећини у Сибиру где су прво пронађени њихови фосили.
Вилица коју су извукли рибари
– Веома сам узбуђена да видим ово – рекла је за Nature Џенет Келсо, компјутерски биолог са Института за еволутивну антропологију Макс Планк у Лајпцигу.
Доња вилична кост са 4 нетакнута зуба названа је Пенгу 1 јер су је из Пенгу канала, око 25 километара западно од обале Тајвана, извукли рибари. Донирана је Националном природњачком музеју Тајвана пошто су истраживачи препознали значај и да је реч о вилици припадника неке древне људске врсте. Међутим, идентитет те врсте био је енигма све до сада.

Истраживачи су провели више од две године усавршавајући технику извлачења древних протеина из животињских костију извучених из канала. Користили су киселину да изолују фрагменте са површине зуба да би могли да извуку ензиме из вилице.
Мушки припадник људске врсте
Тим је идентификовао неколико деградираних фрагмената, од којих су два имала специфичне генетске секвенце виђене у кости прста денисовца пронађеног у пећини Денисова у Сибиру 2008. Истраживачи су утврдили да је вилица припадала мушком припаднику врсте.
Mysterious human fossil found in Taiwan was a Denisovan
->Nature | More info from EcoSearch— Climate, Ecology, War and More by Dr. Glen Barry (@bigearthdata.bsky.social) April 11, 2025 at 12:29 AM
Енрико Капелини, молекуларни биолог са Универзитета у Копенхагену, каже да откриће остатака денисоваца источно од Тибета није изненађење. Модерна људска популација широм Пацифика има гене денисоваца, насталих мешањем ове људске врсте са хомосапијенсима, тј. модерним људима.
Једина секвенца гена откривена у фосилу вилице, заслужна за идентификацију, присутна је код 20 одсто данашње популације Филипина.
