Од свих људи који су преживели “Титаник”, ова жена и њен муж су то учинили на НАЈСРАМНИЈИ могући начин! (ВИДЕО)

Желели су по сваку цену да буду најважнији – Луси Даф Гордон и њен супруг Сер Космо Даф Гордон никада се нису опоравили од лоше репутације која их је пратила после Титаника.

Фото: Youtube printscreen –

Луси, Лејди Даф-Гордон већ је важила за контроверзну даму када се са супругом почетком априла 1912. године укрцала на “Титаник”. Ипак, оно што се догодило током пловидбе и несреће која је уследила прогонило ју је целог живота.

Луси Даф Гордон рођена је 1863. године у Лондону. Њен први брак, склопљен када је имала само 18 година, није дуго потрајао и Луси је ускоро, да би издржавала себе и своју ћерку Есме, била принуђена да почне да ради као кројачица, пише Allday.com.

Изгледа да је млада самохрана мајка била веома талентована јер је бизнис брзо растао па је њен салон ускоро постао познат једноставно као “Код Лусил”. Даф Гордон је дизајнирала удобну, али модерну одећу, као и доњи веш и неглиже прилично слободан за оно време.

Луси је имала добар смисао за посао. Била је прва особа која је користила познате личности у циљу рекламирања своје одеће, а није се либила ни да у сврху промоције употреби сексепил као оружје, па су неки њени комплети носили називе као “Климакс” или “Башта љубави”.

Њен салон је постао место где припадници из високих друштвених кругова могу да купују у миру и тишини док им је загарантована потпуна приватност. Сер Космо Даф Гордон био је бизнисмен и земљопоседник који је први пут упознао Луси као инвеститор у њеној компанији. Није много прошло пре него што је букнула љубав и пар се венчао 1900. године.

Луси Даф Гордон / Фото: Историјски забавник

После тога, Лусин бизнис је само наставио да расте и ускоро се појављивала у модним часописима широм света. Даф Гордонови су отворили модну кућу у Њујорку и Чикагу 1909. као и у Паризу 1911. године. Луси је дизајнирала одећу за неке од највећих звезда Холивуда оног времена.

Пар је резервисао карте за Титаник зато што је Луси хитно морала да реши проблем настао у продавници у Њујорку. Забележено је да је дизајнерка имала сумње у погледу безбедности брода јер није желела да путује новим, нетестираним пловилом, али је на крају брзина коју је Титаник нудио превладала.

У ноћи када је брод потонуо, Луси је осетила удар о ледени брег и отишла је у супругове одаје да га пробуди. Касније је описала тренутак судара “као кад се људи куглају и кугла погоди поређане кегле”.

И Луси и Космо, као и њихова слушкиња Лаура су преживели потонуће Титаника. Били су укрцани у први чамац за спасавање који је спуштен у воде Атлантика. Иако је у чамцу било места за 40 особа, он је поринут са само 12 путника од чега је седам било мушкараца. Чамац су касније таблоиди назвали “бродом богаташа”.

Космо Даф Гордон / Фото: https://alchetron.com

Забележено је да се у неком тренутку по потонућу Титаника, док су безбедно плутали у чамцу, Луси Даф-Гордон пожалила слушкињи како су “”све њене прелепе хаљине заувек нестале”. Изнервиран оваквим коментаром један од морнара јој је рекао да су они изгубили све, после чега је сер Космо понудио да сваком морнару који је био у њиховом чамцу плати надокнаду док не добију ново запослење.

Пошто су се искрцали на Карпатију – брод који је сакупљао преживеле са Титаника, Космо је на очиглед свих морнарима поделио чекове са новцем. Многима је ово личило на мито, а Даф-Гордоновима није ишло у прилог ни то што је њихов чамац био једини који се није вратио да покуша да спасе путнике који су плутали у леденој води.

Таблоиди су се у данима после несреће отимали о причу о томе како су Даф-Гордонови преживели. Појавиле су се чак и спекулације да се Космо укрцао у чамац прерушен у жену!

Током истраге која је спроведена после потонућа Титаника Луси и Космо Даф-Гордон су били једини путници позвани да сведоче. Чланови комисије су гласине о подмићивању на крају одбацили као неосноване, али је све обављено под великим притиском јавности. Током самог саслушања судница је била пуна припадника њујоршког високог друштва који су у знак подршке носили Лусине модне креације.

Лусила Даф Гордон

Ипак, јавност није заборавила инцидент.

“Према ономе како су се према нама понашали у Енглеској када смо се вратили, испада да није ни требало да преживимо. Срамота!”, написала је Луси у писму пријатељици два месеца после несреће.

Космо Даф-Гордон никада се није опоравио од лоше репутације која га је пратила после Титаника, али је Луси наставила свој бизнис у модној индустрији. Дизајнирала је одећу све до краја ’20-их година али је почела да губи на популарности после Првог светског рата.

Даф-Гордонови су били принуђени да затворе све своје продавнице 1933. године и након тога су банкротирали.

Историјски забавник