Женка мајмуна гибона, Момо, која је живела сама у кавезу добила је бебу 2021. године, а радници зоолошког врта у Јапану, коначно знају – како.
Сада, две године касније, после ДНК теста који је урађен из узорка узетог од младунчета, у зоолошком врту су открили ко је отац. Чак су поставили и теорију о томе како су се гибони парили.
Тест је показао да је отац – Ито, 34-годишњи држећи гибон, који је био у суседном ограђеном простору, у време када је Момо отприлике остала у другом стању.
Из зоолошког врта су саопштили да верују да су Момо и Ито успели да се паре кроз малу рупу у челичној плочи између својих кавеза. Рупа је била пречника око 9 милиметара.
Беба мајмуна – која још нема име, сада је тешка око два килограма, здрава је и лепо напредује под будним оком мајке.
– Младунче гибона нам је драгоцено, наставићемо да се добро старамо о њему и надамо се да ће имати здрав и дуг живот – рекао је Хидеки Хисано, заменик директора зоолошког врта.
Japanese zoo solves mystery of isolated gibbon’s pregnancy…
The zoo told CNN on Friday it believed that Momo and Itō had managed to mate through a small hole in a steel plate between their enclosures.
THE HOLE MEASURED ABOUT 9 mm (0.3 in) IN DIAMETER!!https://t.co/amP3YUnbBj pic.twitter.com/yIguT6Fyx1
— The JRE Companion (@TheJRECompanion) February 11, 2023
Гибони су међу најмањим мајмунима, и познати су по гласним звуцима које испуштају, налик песми. Познати су и по томе што могу да скачу са гране на грану брзином до 55 миља на сат.
Постоје десетине врста гибона које углавном живе у Азији, у распону од североисточне Индије до Кине, па све до архипелага Борнео.
Популација гибона у дивљини се смањује и они су наведени као угрожена врста на листи Међународне уније за очување природе, јер су њихова станиште угрожена људским активностима као што су сеча шума, рударство и изградња путева.
Курир / РТС