(ФОТО) ПАНИКА НА НОВОМ БЕОГРАДУ, ГРАЂАНИ СРЕЛИ ВУКА?! Примећена необична животиња која изгледа као ЗВЕР, стручњаци открили о чему је реч

Животиња налик вуку примећена на Новом Београду и на савском кеју. Биолог тврди да је реч о чехословачком вучјем псу, а не дивљем вуку.

вук
Необична животиња на Новом Београду / Фото: Инстаграм

На Новом Београду на потезу између блокова 45 и 70, као и на Савском кеју тик уз реку, данас је примећена једна необична животиња за овај део града и престоницу уопште. Грађани деле слику животиње која веома подсећа на вука, али и даље нису сигурни да ли је у питању чистокрвна дивља животиња или нека мешавина.

„На Савском кеју, има огрлицу и личи на вука. Седела сам дуго ту, нисам видела власника“, огласила се на друштвеним мрежама једна Београђанка и објавила снимак.

На снимку се види како ова животиња брзо трчкара на обали Саве и прескаче дебла која су остала након опадања водостаја. Али, да ли је ова животиња заиста вук?

Када смо кроз Гугл објектив који скенира и препознаје објекте на сликама провукли ову фотографију наизглед „вука“ у резултатима је изашао изашло право изненађење. Судећи по Гугл претрази у питању је чехословачки вучјак.

вук
Чехословачки вучјак / Фото: Youtube printscreen

Разлике између вука и чехословачког вучјака

Милан Пауновић биолог, музејски саветник за Блиц открио је о чему се ради.

– На први поглед личи на вука и ако по морфологији делује као омањи вук, на основу снимка ово ми личи на раздраганог власничког чехословачког вучијег пса. И млађи је примерак до две године стар. Види се да је сав еластичан и покретан – открио је Пауновић и додаје да је раса чехословачки вучји пас током педесетих година прошлог века настао укрштањем пса и вука.

Подаци о чехословачком вучјем псу могу се наћи и на Википедији, где се наводи да је у питању раса пса која је настала у Чехословачкој током експерименталних мешања раса 1955 године. После првобитних мешања немачког овчара и вука, план је био да се створи пас са темпераментом, менталитетом и способношћу тренинга немачког овчара и снагу, физичку грађу и издржљивост вука.

– Разлика између чехословачког вучјег пса и правог вука није лако уочљива, али они имају неке физичке карактеристике које су специфичне. Животиња која је јуче ухваћена у Београду дефинитивно јесте вук – рекао је раније за „Блиц“ Горан Мијаиловић познати узгајивач чехословачких вучјих паса.

Мијаиловић објашњава да се чак и чехословачки вучји пас коме је предак пет колена уназад био прави вук, третира као дивља животиња.

вук
Необична животиња на Новом Београду / Фото: Инстаграм

Постоје три могућности

У случају животиња које подсећају на вука, Пауновић истиче да постоје три могућности.

– Једна је да је у питању вук. Друга могућност је да се радио о том чехословачком вучјем псу, и да је то власнички пас који је пуштен. Трећа могућност је да је у питању вук из природе који је дошао у град. Ипак, јако би било чудно да је вук сам дошао у град, имајући у виду да вук обично никада не бира да се приближи човеку, поготово ако је здрав – додао је он.

вук
Фото: Приватна архива

Додаје да обично дивљи вук има мало црвенкасте нијансе длаке, а код ове животиње то није случај, и доста је ситније грађе за вука, поготово што би вукови још увек требало да имају зимско дебље крзно, што овде није случај.

Ево где их има око Београда

– Вукова има јужно од Београда на удаљености од 30 до 40 километара. Има их у околини Вршца и вршачких планина, а виђени су и на Фрушкој гори. Вукови могу да пређу велика пространства за кратко време, али се крећу у чопорима, и некарактеристично је да јединке залутају, поготово у велики град. Лично, не бих одбацио могућност да је неко држао вука у заточеништву, јер смо имали више таквих случајева раније – рекао је за крај биолог Милан Пауновић.

Теодора Бошковски, Блиц