Археолози из Египта и Немачке пронашли су јуче, у подземним водама сиротињске четврти у Каиру, огромну статуу дугачку осам метара, која вероватно приказује веома цењеног фараона Рамзеса II, који је владао Египтом пре више од 3.000 година.
Ово откриће, за које Министарство старина сматра да је једно од најважнијих свих времена, пронађено је у близини рушевина храма Рамзеса II, у древном граду Хелиополису, који се налази у источном делу данашњег Каира.
„Прошлог уторка су ме звали да ме обавесте о великом открићу колоса краља, највероватније Рамзеса II, направљеног од кварцита“, изјавио је за Ројтерс министар старина Калед ал-Анани.
Најмоћнији и најпоштованији владар Старог Египта, фараон који је познат и као Рамзес Велики, био је трећи владар из Деветнаесте династије и владао је од 1279. до 1213. године пре Христа.
Он је водио неколико војних похода и проширио Египатско царство од Сирије на истоку, до Нубије на југу. Његови наследници су га звали „Велики предак“.
„Пронашли смо бисту статуе и доњи део главе, а када смо уклонили углаву, пронашли смо круну, десно ухо и део десног ока“, рекао је Анани.
У четвртак су археолози, званичници, локално становништво и представници медија посматрали како огроман виљушкар извлачи главу статуе из воде.
Заједничка египатско-немачка експедиција такође је пронашла горњи део статуе Сетија II, Рамзесовог унука. Статуа је направљена од кречњака у природној величини, а пронађени део је дуг 80 центиметара.
Храм сунца у Хелиополису основао је Рамзес II, због чега се основано верује да је пронађена статуа управо његова, тврде археолози. То је био један од највећих храмова у Египту, скоро два пута већи од Карнака у Луксору, али је уништен у грчко-римском периоду. Многи његови обелисци пребачени су у Александрију или Европу, а камење је опљачкано и коришћено за изградњу Каира.
Стручњаци ће сада покушати да извуку преостале делове обе статуе, а затим да их сложе. Ако овај подухват буде успешан и докаже се да пронађени колос заиста припада Рамзесу II, он ће бити постављен на улазу у Велики египатски музеј чије отварање је најављено за 2018. годину.
Рамзес II, познатији као Рамзес Велики, један је од најпознатијих египатских фараона, а многи га сматрају најбољим фараоном у историји. Његова мумија пронађена је 1881. године и одмах је однесена у Египатски музеј у Каиру где остаје до дана данашњег. Поред тога што је био најбољи фараон, разликовао се од својих савременика по дуговечности и висини. Наиме, просечни животни век у том периоду био је 30-40 година, а Рамзес II је живео дуже од 80 и био је висок 170 центиметара што је била натпросечна висина за Египћанина тога доба. За мумију Рамзеса II везује се једна анегдота: током седамдесетих година прошлог века, египтолози су приметили да се стање мумије погоршава и хитно су је послали у Париз на испитивање и лечење. За ову прилику мумији је морао да се изда египатски пасош, а под занимање је стајало: краљ (покојни).
Сензационално откриће: Древна палата постала доступна захваљујући терористима!
Превод: Хронограф