ЕУ изгласала покретање „НУКЛЕАРНЕ ОПЦИЈЕ“ против Мађарске

Европски парламент изгласао је данас почетак активације члана 7 Уговора о ЕУ против Мађарске због њене антимигрантске политике.

европски парламент
Фото: Патрик Сеегер/ЕПА

Европски парламент изгласао је данас почетак активације члана 7 Уговора о ЕУ против Мађарске због њене антимигрантске политике.

Како јавља АП, европосланици су одлучили да на тај начин казне Мађарску због подривања вредности Уније. За покретање процедуре активације члана 7 гласало је 448 посланика, против је било 197, а уздржано 48.

Гласању је претходила бурна расправа у ЕП.

Члан 7, познат и као „нуклеарна опција“ би на крају могао да доведе до одузимања права гласа оптуженој држави у свим институцијама ЕУ. Први пут је употребљен у децембру и то против Пољске.

европски парламент
Фото: АТВ screenshot

Овај потез би могао да доведе до увођења санкција Мађарској.

Говорећи претходног дана у ЕП, премијер Мађарске Виктор Орбан је рекао да се ради о „чину освете“ ЕУ због одбијања његове земље да испоштује мигрантске квоте и обезбеди смештај мигрантима.

– Мађарска ће заштитити своју границу, зауставиће илегалну миграцију и браниће своја права. Ако треба, успротивићемо се и вама – рекао је Орбан посланицима ЕУ.

После усвајања у Европском парламненту одлука о суспензији Мађарске наћи ће се пред Европским саветом на гласању.

Мађарска ће у случају коначне потврде кршења ЕУ принципа и увођења санкција од ЕУ и даље бити у обавези да поштује дужности које проистичу из чланства у ЕУ.

Одлука о укидању процедуре против земље чланице на основу Члана 7 такође се доноси у Европском савету при ћему је потребно да то подржи већина, а не све земље чланице.

Покретање Члана 7 је до сада је било једно у случају Пољске и то због спроведених реформи за које је Европска комисија оценила да подривају независност правосуђа.

Усвојена директива о ауторским правима на интернету

На данашњој седници у Стразбуру је такође одлучено и да се усвоји предлог директиве о ауторским правима на интернету.

За усвајање директиве је било 438 посланика, док је против било 226.

Танјуг