ЗАВИРИТЕ У „ЗАБРАЊЕНИ ГРАД“ У Титову вилу у Сплиту нико није смео да уђе, а у њој су боравили Черчил, Гадафи и Индира Ганди

Када је вођа југословенских партизана, Јосип Броз Тито дошао на власт и постао председник Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, полако је, током година почео да акумулира значајну колекцију имовине широм Југославије, како за обављање службене дужности, тако и за опуштање и разоноду. Значајан део у тој колекцији представљале су раскошне виле у којима је повремено боравио.

вила далмација
Фото: RTL.hr Screenshot

Подручје које Сплићани називају „забрањена земља“ или „забрањени град“, Вила Далмација за грађане је била права непознаница, доступна тек онима који плате и то само приземље. Осим Тита и његове супруге, у овој резиденцији с приватном плажом, у главној соби до данашњег дана још нико није преспавао, пише РТЛ.хр.

– Тито је задњи пут боравио у овој вили 1979. године, за отварање МИС-а и стадиона, заједно са својом супругом Јованком. Овде је провео можда и најдужи период боравка у вили, био је 15 пуних дана. Мање-више у соби је све аутентично, укључујући наравно и овај кревет – каже вођа комплекса „Вила Далмација“ Марин Урлић.

Ту је још и стари телевизор у боји као подсетник времена, а у наставку и радна соба с печатима. У председничком салону водио је састанке, али дражи му је био онај с камином.

– Овај део је Тито највише користио приликом свог одмора у Сплиту онако како га и најчешће знамо, са цигаром, вискијем или коњаком – каже Урлић.

У купатилу су, за то доба, невиђени светлећи свод и славине за морску и обичну воду. Увек је волео да се показује у најбољем светлу.

Вила служи за градске протоколе

– Кад је Тито примао неког битног често су се молили имућнији грађани и богатије породице да позајме део инвентара, у намештају, у сервису или нечему шта је тада било потребно, баш за потребе таквог примања – истиче Урлић.

Вила тренутно служи углавном за градске протоколе. Од издавања дворишта и приземља годишње се у градску касу слије око два милиона куна јер је вила популарна локација за венчања и свечане пријеме. Игра се и пева управо на тераси на којој су својевремено уз Тита седели и Винстон Черчил, Индира Ганди, Моамер Гадафи и бројни други светски политичари.

Бивша Титова резиденција и комплекс око ње грађанима су још увек недоступни.

Нужна је обнова

Без обзира на спољашњи сјај, иза зидова се крију труле цеви па је обнова нужна, пише РТЛ.хр.

– Одлучили смо ове године да изађемо с пројектом преуређења водовода, канализације, хидрантске мреже – каже вођа Одсека за техничке послове, одржавање и руковање имовином Марио Неготић.

Процењена вредност радова је око милион и седамсто хиљада куна, а требали би да буду готови најкасније до краја године.