Француз достојан Милоша Обилића – издао је НАТО и спасао животе српских војника

На грудима Солунаца посебно се истицала једна медаља. Додељивана је за храброст и на њој је био приказан лик Милоша Обилића , српског витеза који је сматран узором храбрости и части. По њему је медаља и добила име. У народу је било довољно да се каже да је неко одликован „Обилићем“.

орден
Фото: Screenshot

Ова медаља установљена је 1913. године као одликовање за личну храброст. Установио је краљ Петар I током Другог балканског рата. Због великог значаја међу ветеранима и у народу, после 1918. године уврштена је у одликовања нове државе јужних Словена – Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца и касније Краљевине Југославије.

Колико медаља са ликом Милоша Обилића значи српском народу сведочи и то да је 2009. године поново установљена. Прво као „ медаља за храброст“, а годину дана касније име јој је промењено у медаљу за храброст „Милош Обилић“. Како то и приличи.

орден

Додељује се указом председника Републике Србије и то углавном поводом Дана државности. Медаља има два степена и додељује се за дела у којима је до снажног изражаја дошла лична храброст.

орден
Фото: Screenshot

Та медаља је 2012. године уручена наследницима Дијане Будисављевић која је спасила 12.000 српске деце из усташких логора смрти. Један од добитника је и француски официр Пјер Анри Бинел. Он је, да подсетимо, био официр француске делегације у команди НАТО-а у Бриселу. Из личних убеђења је Војсци Југославије предао поверљива документа о циљевима за бомбардовање Савезне Републике Југославије. Због тога је осуђен на казну затвора од пет година.

„Обилић“ је за последњих 15 година стављен на груди многих, по храбрости истакнутих личности, а ове године постхумно је за храброст и дело личног херојства додељен и Споменку Гостићу, најмлађем борцу Војске Републике Српске који је погинуо 1993. године на Озрену.

Никола Савичевић, колекционар

Инстаграм anrikvar_savetnik

Политика Магазин