На једном од врхова планине Јелице изнад Чачка, у атару драгачевског села Граб, већ вековима немилосрдном зубу времена, надмоћним силама природе и људском немару, одолева утврда Градина.
Уздижући се на планинском врху већ заборављеног насеља Јељен, ова легендама обавијена утврда и дан-данас чува предање да је ту „град градила проклета Јерина“, жена Ђурђа Бранковића. Први ископ на овом археолошком налазишту урађен је пре тачно 40 година.
– Градина на Јелици је је један од најстаријих познатих археолошких локалитета у Србији. Прва археолошка истраживања су уследила 1984. године под руководством проф. др Михаила Милинковића. И за тих 40 година откривен је знатан број различитих грађевина, међу њима и пет цркава. Откривени су бедеми тог насеља које ми сматрамо градом. Дакле, негде у трећој деценији VI века настало је ово насеље”, рекао је за РИНУ Вујадин Вујадиновић, археолог.
Овај археолошки локалитет налази се на 846 метара надморске висине и са њега сe пружа величанствен поглед на читав Чачак. Простире се на површини од 20 хектара, а у споменичком смислу најбогатије остатке представљају откривени бедеми, цркве и куће из времена ране Византије.
– Живот на Градини почиње још у дубоко у праисторији у бакарном и бронзаном добу да би највећи обим то насеље, односно тај град заузео у ВИ веку за време за време цара Јустинијана. Они су се у то време насељавали у вишим пределима, јер већ од средине ИИИ века полако долази и до насељавања тих германских племена, односно, Хуна са севера који плачкају по целом Балкану. Живот замире негде средином В века, да би се обновио већ у ВИ”, објаснио је археолог Вујадиновић
Археолошки локалитет „Градина” на Јелици заузима простор од неких 20 хектара, то је шири појас заштите локалитета. Легенда каже да кад је Градина завршена, да је ту врло често пристизало по седам мазги натовартених силним благом које се уносило у велики лагум, а касније закључавало са два кључа. Прича о великом благу Проклете Јерине почиње да бледи када су археолози започели систематско проучавање утврде на Градини, јер је откривено да је она много старија од доба владавине Ђурђа Бранковића и Проклете Јерине и да је постојала још у доба византијског цара Јустинијана.
РИНА