ОТКРИВЕНА МИСТЕРИОЗНА НУКЛЕАРНА БАЗА У ЛЕДУ! Тунели дуги 4.000 километара крију тајну која може да доведе до КАТАСТРОФЕ

Кемп Сенчри је био нуклеарна војна база скривена испод гренландске ледене плоче. База је службено била истраживачка станица, али је заправо била параван за војну активност

кемп сенчри
Фото: Checco2/Shutterstock

Кемп Сенчри није био тајна и званично је био истраживачка станица. Али научна истраживања била су само параван за нуклеарну војну базу скривену дубоко у леду.

НАСА авион Галфстрим III у априлу је, мапирајући гренландску ледену плочу ради израде пројекција пораста нивоа мора, радаром снимио нешто сасвим неочекивано. Наиме, прецизна технологија УАВСАР открила је напуштен град испод тридесет метара леда – некадашњу америчку војну базу Кемп Сенчри, а снимци су објављени 25 новембра.

База коју чине километри тунела под ледом изграђена је 1959. године, у доба Хладног рата, пошто су САД и Данска потписале Споразум о одбрани Гренланда. Налази се на северозападу острва, око 250 километара од обале, источно од друге, површинске војне базе – Питуфик.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели NASA Earth (@nasaearth)

Пројекат изградње није био тајна, али Кемп Сенчри службено је био истраживачка станица – и научници који су ту боравили дошли су до важних геолошких открића. Али научна истраживања била су само параван за нуклеарну војну базу скривену дубоко у леду, пише Пункуфер.

Кемп Сенчри изграђен је од 6.000 тона материјала који је стизао санкама, а главни део базе, нуклеарни реактор ПМ-2, такође је довезен – у деловима. База се састојала од 21 тунела укупне дужине 4.023 километра, а то је био тек мањи део од планираног.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели UniMaps (@unimaps.world)

Они би се користили за нуклеарне балистичке ракете средњег домета, али од пројекта се брзо одустало јер су се тунели урушили 1966. године, после чега је и база напуштена.

Реактор је растављен и пресељен, али не и нуклеарни отпад који још увек стоји испод леда – али ако лед почне да се отапа, опасан отпад могао би да направи озбиљне последице за околину и направи еколошку катастрофу. Недавна студија предвиђа да ће се лед на том подручју отопити до 2090. године.

Н1