Шокантно! У Бору принудно раде КИНЕСКИ ОСУЂЕНИЦИ, а власти ћуте!

На молбу узнемирених грађана Бора посланици ДЈБ су почетком октобра упутили захтеве за информацијама од јавног значаја на адресе Министарства спољних послова, Министарства за рад и запошљавање, Министарства унутрашњих послова, Националне службе за запошљавање и Инспекцијске управе са следећим питањима:

принудни рад
Фото: Youtube printscreen

– По ком потписаном међудржавном споразуму се врши упућивање држављана НР Кине на рад у град Бор?

– Који је укупан број кинеских држављана радно ангажованих у граду Бору?

– Да ли радно ангажовани држављани НР Кине имају дозволу боравка издату од стране МУП РС?

– Да ли су упућени кинески држављани на рад у град Бор осуђени на затворске казне у својој земљи – НР Кини?

– Који државни орган и на основу ког закона је донео одлуку о дозволи „увоза“ осуђеника из НР Кине и њиховог радног ангажовања?

– Да ли је упошљавањем кинеских затвореника у ствари у Србији установљен односно легализован принудни рад, који је супротан конвенцијама МОР из 1930. и 1957. којима је укинут принудни рад, а чији је обвезник примене и Република Србија, као сукцесор, односно правни следбеник земље потписника наведених конвенција?

На наш захтев у законском року реаговало је само Министарство спољних послова, међутим крајње непримерено. Уместо јасних одговора на постављена питања, стигло нам је тек обавештење да су Влада Републике Србије и Влада НР Кине потписале „Споразум о социјалној сигурности којим се, између осталог, регулише и социјално осигурање упућених лица“, али да он још увек није ступио на снагу.

принудни рад
Кинески рудари / Фото: Илустрација

ДЈБ изражава велику забринутост због чињенице да надлежне институције грађанима Бора ускраћују одговоре на овако важна питања. Жалбу због неприкладног и непотпуног одговора Министарства спољних послова, као и жалбе због ћутања осталих надлежних државних институција, упутили смо у законском року Поверенику за слободан приступ информацијама од јавног значаја.

Доста је било