Да ли бисте волели да знате колико ћете још година да живите? Нови дански пројекат вештачке интелигенције може да понуди одговор на ово питање, тако што може да израчуна потенцијално време смрти појединца, као и да предвиди важне догађаје који ће се десити у његовом животу. Показано је да су резултати процене овог програма били за 11 одсто прецизнији од свих других АИ система и метода прорачуна у науци.
Пројекат под називом „Life2“ је систем вештачке интелигенције који функционише тако што користи детаљне информације из живота појединца да би донео процену о времену његове смрти. Подаци који се анализирају су везани за место боравка, образовање, приходе, здравствено стање и услове за рад.
„Занимљиво је да људски живот посматрамо као дугачку секвенцу догађаја, слично као што се реченица састоји од речи,“ рекао је аутор студије др Суни Леман са Техничког универзитета у Данској. „Ова метода се углавном користи за друге АИ моделе, али у нашим експериментима, овом методом анализирамо животне секвенце једног човека.“
Додаје да су желели да сазнају до које мере је могуће предвидети догађаје у будућности на основу искуства из прошлости (укључујући смрт). Тражили су одговоре на питања као што је: Колика је шанса да ће појединац да умре у наредне четири године?
Анализиране су поверљиве информације 6 милиона Данаца које су биле прибављене у периоду од 2008. до 2020. године и посебно су издвојили групу од људи који су преминули у периоду између 2016. и 2020. године. Систем вештачке интелигеције је морао да претпостави ко је од њих преминуо, а ко не.
Када су истраживачи анализирали одговоре које је дао АИ, дошли су до закључка да су одговори прецизнији и слични одговорима на иста питања које даје наука.
На пример, људи на руководећим позицијама са високим примањима живеће дуже, док се песимистична предвиђања о трајању живота најчешће додељују мушкарцима са утврђеним психичким проблемима.
Ово није први пут да се АИ везује за медицинске процене, али Леман је нагласио да истраживање отвара и многа етичка питања, попут заштите осетљивих информација, приватности и непристрасности интерпретације добијених података. Наведени изазови морају да буду решени пре него што вештачка интелигенција почне званично да се користи у процени нечијег здравља, могућности заразе или дужини живота.