Гурке су нашироко познати непалски војници, који су због своје вештине и издржљивости стекли славу широм света. Име су добили по непалском краљевству Горка, које је британска Источноиндијска компанија освојила и припојила својим поседима у јужној Азији почетком двадесетог века.
Све више плаћеника из Непала, са етикетом Гурке ратника пријављује се за посао у руској војсци, привлачи их и лакши пут до држављанства
Владимир Путин је 16. маја прошле године потписао декрет којим се упрошћава процедура добијања руског држављанства за станце који приступе руској војсци. Та понуда изузетно је привлачна младићима из Непала, где је незапосленост изузетно висока,
Први Непалци су „пробили лед” и пријавили се тада у Вагнер групу, где су прошли и обуку и страхоте ратовања. Али у последње време попуњавају и руску војску.
Неки од њих су чак и ветерани непалске војске, док је један од главних разлога за њихов одлазак у руску војску могућност добијања руског држављанства.
Русија странцима омогућава да потпишу уговор на годину дана како би могли да учествују у војним операцијама. Једна од погодности тог уговора је и могућност добијања руског држављанства за борца и његову породицу.
На интернету се појавило више снимака на којима се виде непалски регрути, популарно звани “гурке” у руској војсци. На неким од њих се види како регрути тренирају, а на другима како иду на локацију за обуку.
Један од младића са којим је Непал Прес разговарао, рекао је да је студирао на Руском државном универзитету, али да је његова виза била близу истека. Објашњава да је после завршетка студија имао две опције – или да се врати у Непал и остане незапослен или да се запосли у руској војсци.
„Они нас уче како да користимо савремено оружје. Обука траје током читавог дана, а некад и ноћу. Чак и током обуке добијамо плату од око 50.000 непалских рупија (око 350 евра), као и осигурање. После годину дана добијамо и држављанство. Ако не погинем, планирам да живим овде“, рекао је тај непалски регрут.
Гурке су нашироко познати непалски војници, који су због своје вештине и издржљивости стекли славу широм света. Име су добили по непалском краљевству Горка, које је британска Источноиндијска компанија освојила и припојила својим поседима у јужној Азији почетком двадесетог века.
Иако су били поражени у том рату, Гурке су импресионирале Британце својом храброшћу и ратничким вештинама. Толико да су регрутовали око 5.000 непалских војника у своје редове, а убрзо су формирана три пука која су чиниле искључиво Гурке.
Војници из Непала учествовали су у скоро свим ратовима које је Британска империја водила током 19. и прве половине 20. века, укључујући и оба светска рата, и стекли су временом ореол храбрих и вештих ратника, који не одустају ни у којој ситуацији. Зато ове “псе рата” шаљу тамо где је најопасније.
Непалци, као припадници пука “Гурке” у британским оружаним снагама учествовали су, између осталог, и у мисији Кфора на КиМ, непосредно после потписивања Кумановског споразума 1999. године.
Али и пре две године су се поново вратили на Космет.
Снаге Кфора на Косову и Метохији појачане су тада Првим краљевским батаљоном Гурки, елитном јединицом Војске Велике Британије. Они су на подручје покрајине, како је саопштено, стигли због вежбе чија је главна тема сузбијање нереда, што се, случајно или не, поклопило с тензијама на административним прелазима Јариње и Брњак. Стигло је укупно 485 британских војника, углавном Гурки.
Гурке су тада са собом понеле опрему за сузбијање уличних нереда, што је ипак редак задатак за ову јединицу, коју чине припадници народа са Хималаја, из Непала, који су широм света познати као храбри и дисциплиновани војници лојални британској круни. Њихов препознатљиви симбол је закривљени нож кукри.
Када је реч о Русији, непалске власти нису регулисале одлазак својих грађана у њене оружане снаге, што значи да су они слободни да се пријаве у „личном својству“, пише Јурејжан тајмс. И они то и раде, у све већем броју.
Затражено од Москве: Вратите их
Непал затражио од Москве да престане да регрутује непалске држављане, односно да одмах пошаље назад све непалске војнике које су ангажовали.
Та одлука је донета након што је откривен податак да је убијено шест непалских војника који су служили у руској војсци.
„Влада Непала затражила је од руске владе да одмах врати њихова тела и плати одштету њиховим породицама“, саопштило је непалско министарство спољних послова.
У току су, како преноси Индекс.хр, дипломатски напори да се осигура ослобађање једног непалског држављанина који је служио у руској војсци, а заробљен је у Украјини.
Непалски амбасадор у Москви Милан Рај Туладар изјавио је да од 150 до 200 Непалаца раде као плаћеници у руској војсци.
Непалски војници, познати као Гурке, познати су по својој храбрости и борбеним вештинама.
Служили су британској и индијској војсци после независности Индије 1947, према споразуму између три земље. Непал тврди да нема такав споразум с Русијом, преноси Скај њуз.
Озрен Милановић, Политика / Хронограф