Уставни суд Румуније донео је одлуку да се пониште председнички избори, Влада треба да одреди нови датум одржавања избора, наводи се у одлуци Уставног суда земље.
„На седници одржаној 6. децембра Уставни суд је у циљу обезбеђења исправности и легитимитета изборног процеса одлучио да се поништи цео процес за избор председника Румуније. Изборни процес ће бити поново спроведен, Влада треба да одреди нови датум одржавања председничких избора, истиче се у саопштењу“, објављеном на сајту суда.
Први круг председничких избора одржан је 24. новембра, други је био планиран за 8. децембар, а одлуком суда његово одржавање се укида.
Судије Уставног суда донеле су такву одлуку после хитне седнице данас одржане у циљу консултација, јер је суд добио велики број нових захтева за поништавање председничких избора. У захтевима су се позивали на документе са којих је скинута ознака тајности од стране Врховног савета одбране земље, а према којима је изборна кампања протекла са кршењима.
Претходно су се појавиле објаве да је Врховни суд Румуније одлучио да поново преброји гласове у вези са последњим председничким изборима у овој земљи, на којима је у првом кругу неочекивано победио кандидат крајње деснице, 62. годишњи Калин Ђорђеску, познат по критици НАТО-а и војне помоћи Украјини. Такође се залагао са савез са Русијом.
Румунски медији назвали су га проруским кандидатом.
Поред тога, Врховни одбрамбени савет земље објавио је да је Румунија постала мета непријатељских дејстава државних и недржавних актера, посебно Русије.
Потпредседник румунског регулаторног тела за телекомуникације ANCOM Павел Попеску затражио је да се платформа Тик-Ток суспендује у тој земљи док, како је истакао, државне институције не истраже да ли је било манипулација током председничких избора минуле недеље.
Претходно, портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је на брифингу да се Русија не меша у изборе ни у једној земљи, укључујући у Румунији, а све оптужбе на рачун Москве су неосноване.
„Агресивни хибридни руски напади“
Уставни суд поништио је резултате првог круга председничких избора у Румунији само два дана пре него што је требало да буде одржан други круг.
То значи да ће изборни процес почети изнова, а влада треба да одлучи о датуму новог изласка на биралишта.
Калин Ђорђеску, до скоро непознати крајње десничарски НАТО скептик, који је раније хвалио Владимира Путина, неочекивано је освојио највише гласова у првом кругу.
Суд је навео да је ову одлуку донео како би „осигурао исправност и законитост изборног процеса“.
Ова одлука је „једина исправна“ и „показује да је резултат гласања Румуна био очигледно искривљен као резултат интервенције Русије“, изјавио је румунски премијер Марсел Чолаку.
Румунски Савет безбедности претходно је да објавио да је земља била мета „агресивних хибридних руских напада“ током изборног периода.
Уставни суд је претходно наложио поновно пребројавање гласова првог круга после тврдњи да је платформа друштвених мрежа ТикТок фаворизовала Ђорђескуа, а потом је потврдио резултате.
Ђорђеску, који нема странку, водио је кампању углавном на ТикТоку.
Из ТикТока су категорички одбацили оптужбе да су давали предност овом кандидату у односу на друге.
Ђорђеску је у првом кругу освојио је 23 одсто гласова, другопласирана Елена Ласкони из опозиционе Уније Спасимо Румунију 19 одсто, а трећи је био премијер Марсел Чолаку из владајућих социјалдемократа.
Уставни суд је такође одбацио жалбе друга два кандидата против Ђорђескуа за незаконито финансирање кампање.
У интервјуу за Би-Би-Си уочи другог круга избора – који ипак неће бити одржани у недељу – Ђорђеску је негирао да је човек Москве, али је рекао да би у случају победе обуставио помоћ Украјини.
Рекао је и да политички естаблишмент не може да поднесе његов успех и да зато покушава да га блокира.
У случају поништавања резултата, избори треба да се буду одржани друге недеље после датума поништавања, предвиђа закон.
То значи да би нови круг гласања могао бити заказан за 22. децембар.
Ипак, суд је одлучио да влада поново покрене цео изборни процес и кампању.